Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskVrahovice: Postavte cyklostezku, upravte smrtící křižovatku (foto)

Vrahovice: Postavte cyklostezku, upravte smrtící křižovatku (foto)
14.02.2014 12:15

Prostějov – Obyvatelé Vrahovic včera diskutovali s radními o problémech, které trápí tuto městskou část. Mezi nejpalčivější témata patřila cyklostezka, křižovatka v Čechůvkách, stav chodníků nebo počty parkovacích míst. Otázky mířily jak na vedení města, tak na přítomné zástupce policie.

Zhruba dvě hodiny probíhalo setkání vedení města s obyvateli Vrahovic. Asi čtyřicítku lidí, která se sešla v tělocvičně tamní základní školy, zajímala témata týkající se problematické cyklostezky a nebezpečné křižovatky v Čechůvkách. Dotazy padaly na adresu špatných chodníků nebo třeba nedostatku parkovacích míst.

Nejpalčivější téma - cyklostezka   

Snad každého zajímalo, jak bude město řešit stavbu cyklostezky vedoucí podél Vrahovické ulice. Jako první dostal slovo zástupce policie, dopravní inženýr Michael Vafek. Vysvětlil lidem zamítavé důvody k současnému projektu města a navrhnul řešení. Korespondují podle něj se zkušenostmi z jiných měst.

„Cyklostezka jako součást chodníku je nebezpečná. Daleko lepší je řešení barevných jízdních pruhů zabudovaných do komunikace. Podívejte se, jak to mají například ve velkých městech. Mám tady obrázky Prahy a tam to funguje, proč by to nefungovalo u nás v Prostějově?“ apeloval Vafek.

Na slabinu tohoto řešení upozornil radní Zdeněk Fišer. „Nezapomínejme na to, že v zimě bude na krajnicích sníh a posyp. Kudy budou lidé jezdit? Jak se budou sněhu vyhýbat, budou kličkovat mezi auty? Prostějov přece cyklisté využívají prakticky po celý rok. Budeme chodit stezku, která bude součástí silnice, speciálně uklízet? Zaměřujeme se ve městě na koncepci cyklostezek, ne jízdních pruhů,“ zdůraznil Fišer a sklidil všeobecný potlesk. Přítomné nepřesvědčil ani argument dopravního inženýra policie, který varoval před vjezdy do firem v bývalém Agrostroji. „U vrátnic často stojí nákladní auta, která čekají na vyřízení vjezdu nebo výjezdu z areálu. Lidé je budou muset objíždět a vjíždět tak na silnici,“ uvedl Vafek.

Otázka jakoby neměla řešení. Nakonec se přece jen vykrystalizoval určitý posun. Policisté požádali radní o vznik pracovní skupiny, která by se na konkrétním postupu v otázce cyklostezky ve Vrahovické ulici odhodla.

Křižovatka smrti  

Obyvatele Vrahovic zajímala také křižovatka v Čechůvkách, která je místem tragických dopravních nehod. Podle náměstkyně Aleny Raškové je třeba nepřehledný úsek osvětlit. Na poznámku, že smrtelné nehody se na tomto nepřehledném křížení silnic stávají obvykle za bílého dne a lampy s osvětlením tak nejsou řešením, nikdo z radních přítomných na besedě neodpověděl.

„Jak je možné, že tak nepovedená křižovatka vůbec vznikla? Retardéry, které tam jsou, neplní funkci. Jsou nízké, téměř je necítíte. Kdo za to nese zodpovědnost? Umírají tam lidé,“ dotazovala se diskutující, která se představila jménem Pěničková. Podle Michalela Vafka projekt na tuto křižovatku vznikl v osmdesátých letech a nese tak punc doby.

„Stavební povolení se tehdy donekonečna prodlužovalo. Trvalo to roky a žádná změna nebyla možná,“ vysvětlil Vafek. Nakonec debatu ukončil prostějovský zastupitel a první náměstek hejtmana Alois Mačák, který má v Olomouckém kraji na starosti agendu dopravy. Místním lidem slíbil, že křižovatka se dočká dopravního auditu, z něhož vzejde řešení.

„Budeme se snažit dát ji do pořádku. Přidáme bezpečnostní prvky, ale jak rychle nakonec budou šoféři jezdit, to neovlivníme,“ doplnil Mačák. Podle místního obyvatele Pavla Dopity je tady největší problém právě v rychlosti.

„Řidiči tu jezdí stotřicítkou i více. Navrhuji psychologické řešení v podobě známých radarů, které upozorňují na překročenou rychlost. Možná by stálo zato namalovat tam policejní auto nebo policistu. V Určické ulici to fungovalo,“ míní Dopita.

Další kritika

Obyvatele Vrahovic trápí také slabé osvětlení přechodů nebo chybějící chodníky a parkovací místa.  Tématem, ke kterému se zvedlo několik hlasů, je také ochrana místní části před dopadem průmyslové zóny. Lidé volají po zeleni, která by Vrahovice od této lokality oddělila.

„Zítra budeme projíždět celé město a určovat, kde se v letošním roce dosadí zeleň. Určitě se na toto místo podíváme,“ ujistila náměstkyně Ivana Hemerková. Podobný slib lidé dostali také od prvního náměstka Jiřího Pospíšila ohledně výstavby a úpravy chodníků, přechodů a autobusových zastávek. Vrahovičtí upozorňovali na žalostný stav zastávky MHD Trpínky.

„To je jedna velká ostuda. Byli jste se tam podívat? Taková zastávka je v kraji raritou,“ nechala se slyšet paní Měsícová. Radní také slíbili, že se zamyslí na zrušením některých jednosměrek, zbytečných zákazových značek nebo nad tím, jak dostat do Vrahovic více laviček a rozšířit možnosti parkování. (kaa)

Obyvatelé Vrahovic prostějovské radní nešetřili. Foto: A. Kajlíková

Diskuze

Pavel Dopita 16.2.2014 13:50
Trochu mě mrzí, že chybí můj první příspěvek k cyklostezce a možné trase kolem zdi bývalého Agrostroje a přes Barákovu navázání na cyklostezku na Sladkovského. Přitom byl dle mého nejzávažnější. I to, jak se por. Vafek divil, že je tam zákaz vjezdu, že o tom nic neví, přitom tam městská policie běhá, jako by tam řádil sériový vrah.
P 14.2.2014 20:41
„U vrátnic často stojí nákladní auta, která čekají na vyřízení vjezdu nebo výjezdu z areálu. Lidé je budou muset objíždět a vjíždět tak na silnici,“ uvedl Vafek. Asi jezdím po jiné Vrahovické, nebo ve zcela jinou dobu než tam stává pan dopravní inženýr. Ale opravdu jsem viděl minimum náklaďáků, které stojí ve vjezdu do areálu (max. u vjezdu do slévárny). Nepochopitelný argument nepodložený ani náznakem statistiky neboli pro někoho často, pro jiného zřídkakdy. Že nezakáže chodcům chodník, ti taky obcházejí vozidlo a vstupují do silnice.
Vrahovice: Postavte cyklostezku, upravte smrtící křižovatku (foto) Vrahovice: Postavte cyklostezku, upravte smrtící křižovatku (foto) Vrahovice: Postavte cyklostezku, upravte smrtící křižovatku (foto) Vrahovice: Postavte cyklostezku, upravte smrtící křižovatku (foto) Vrahovice: Postavte cyklostezku, upravte smrtící křižovatku (foto) Vrahovice: Postavte cyklostezku, upravte smrtící křižovatku (foto) Vrahovice: Postavte cyklostezku, upravte smrtící křižovatku (foto) Vrahovice: Postavte cyklostezku, upravte smrtící křižovatku (foto) Vrahovice: Postavte cyklostezku, upravte smrtící křižovatku (foto) Vrahovice: Postavte cyklostezku, upravte smrtící křižovatku (foto) Vrahovice: Postavte cyklostezku, upravte smrtící křižovatku (foto) Vrahovice: Postavte cyklostezku, upravte smrtící křižovatku (foto) Vrahovice: Postavte cyklostezku, upravte smrtící křižovatku (foto) Vrahovice: Postavte cyklostezku, upravte smrtící křižovatku (foto) Vrahovice: Postavte cyklostezku, upravte smrtící křižovatku (foto) Vrahovice: Postavte cyklostezku, upravte smrtící křižovatku (foto) Vrahovice: Postavte cyklostezku, upravte smrtící křižovatku (foto) Vrahovice: Postavte cyklostezku, upravte smrtící křižovatku (foto) Vrahovice: Postavte cyklostezku, upravte smrtící křižovatku (foto)

Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce