Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskUž osmá studánka dostala nový kabát

Už osmá studánka dostala nový kabát
12.07.2012

Prostějovsko - Ochránci přírody ani o prázdninách neodpočívají, spíš naopak. Ošetřují louky se vzácnou květenou, seznamují s ochranou přírody veřejnost formou vycházek, soutěží a prezentačních akcí pro malé i velké nebo upravují studánky. Ta zatím poslední leží u Ponikve.

Studánek na Prostějovsku přibývá

Ne, že by začaly ze země houfně tryskat nové prameny. To „jen" ochránci přírody upravují ty stávající zanedbané a zachraňují studánky, kterým hrozí zánik. „Po staletí udržované studánky pustnou, prameny se ztrácejí v bahně. Proto se snažíme podchytit krestvšechny přístupné zdroje vody v regionu a alespoň některé z nich obnovit," uvádí Eva Zatloukalová z Regionálního sdružení Iris Českého svazu ochránců přírody. Před rokem a půl vydalo sdružení mapu studánek na Prostějovsku. Od té doby se ale seznam míst, kde najdete pramenitou vodu, dost rozrostl. Aktuální informace lze zjistit na www.estudanky.cz.

Najít a vyčistit

Co obnáší taková rekonstrukce? Někdy je studánka schovaná pod hromadou větví a listí. V tom případě je potřeba nejdřív uklidit nejbližší okolí a potom vyčistit od nečistot a nánosů bahna. Následuje samotná realizace stavby a tam už je často potřeba silné paže.Většina majitelů pozemků, na kterých se pramen nachází, a blízkých chatařů s rekonstrukcí nejen souhlasí, ale sami přiloží ruku k dílu. Někteří z nich se pak stávají patronem studánky.

Člověkem nejpovolanějším je Radek Jakubec. Podle svých slov se zajímal o studánky dávno před tím, než byla vyhlášena celostátní akce Zachraňme studánky. On je tím, kdo plánuje a připravuje, kdo organizuje akci po stránce technické. Vyčištění či rekonstrukce se zatím dočkaly studánky V Olšinkách, Libuška, studánka U Jeskyně, v Habrůvce, na Bajích, U Rourky, Keltská studánka, Studánka U Žabky, či Pod Bouzovcem. Od pátku má novou stříšku i pramen Špraňku poblíž Ponikve. Rozhodně ale není poslední.

Minigrant

I díky příspěvku z Nadačního fondu Veolia budou moci ochránci přírody na Prostějovsku opravit další studánky. Slavnostní předání minigrantů se uskutečnilo koncem června v obřadní síni zlínské radnice. Diplomy zaměstnancům a zástupcům jednotlivých organizací předali náměstkyně zlínského primátora Alena Zubalíková, generální ředitel Moravské vodárenské Martin Bernard a ředitel Nadačního fondu Veolia Jan Dolínek. Za „studánkáře" z Prostějovska převzal diplom Radek Šafránek, jako patron projektu z řad zaměstnanců firmy Veolia, a Eva Zatloukalová, vedoucí Regionálního centra Iris ČSOP.

A na co se může veřejnost těšit? „Loni jsme začali mapovat prameny říček a potoků. Letos budeme pokračovat nejen v mapování dalších pramenů, ale také sledovat jejich tok až po ústí do další řeky. Na vycházkách zaznamenáme přírodní, technické i historické zajímavosti v jejich blízkosti, jako vodní mlýny, staré mosty a další vodní díla. Do tohoto průzkumu zapojíme veřejnost, místní pamětníky, kronikáře obcí a podobně," uvádí Eva Zatloukalová.

(jas)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce