Dne 31. prosince 1879 představil Thomas Alva Edison svou žárovku. Žárovka je jednoduché zařízení k přeměně elektrické energie na světlo. Funguje na principu zahřívání tenkého, obvykle wolframového vodiče elektrickým proudem, který jím protéká. Při vysoké teplotě vlákno žárovky září především v infračervené oblasti, zčásti i ve viditelném světle. U přežhavených žárovek (projekční typy, halogeny apod.) najdeme ve spektru i ultrafialové záření, avšak baňka žárovky z obyčejného skla je pro ultrafialové záření prakticky nepropustná. Z optického hlediska se vlákno žárovky nechová jako absolutně černý zářič, ale jako by bylo o několik set kelvinů teplejší (wolfram je selektivní zářič). Obyčejná žárovka se dosud často používá v domácnostech a je také základem většiny přenosných svítidel. V automobilových světlometech nebo v domácnostech, když má být světlo soustředěno do jednoho místa, se často využívají halogenové žárovky. Mezi hlavní výhody žárovky, jako světelného zdroje, patří vysoce automatizovaná výroba, vynikající podání barev, možnost přímého napájení z elektrické sítě, absence zdraví škodlivých látek. Mezi nevýhody patří především nízká účinnost a měrný výkon, a velká závislost parametrů (včetně životnosti) na napájecím napětí.
Dne 31. prosince 1970 se rozpadla britská skupina The Beatles. V roce 1991 dne 31. prosince ve 24.00 oficiálně zanikl Sovětský svaz; už v srpnu téhož roku se osamostatnily pobaltské republiky. O rok později, 31. prosince 1992 ve 24.00 zaniklo Československo (ČSFR), rozdělilo se na Českou republiku a Slovenskou republiku. Poslední den roku 1999 rezignoval Boris Jelcin, první ruský demokraticky zvolený prezident, a jmenoval Vladimíra Putina úřadujícím prezidentem. Dne 31. prosince 2002 ve 24.00 přestaly existovat okresní úřady, jejichž pravomoc přešla od 1. ledna 2003 na obce s rozšířenou působností. A konečně – poslední prosincový den roku 2002 ve 24.00 hodin se přestává užívat název „rum“ pro destilát, vyráběný z brambor; od 1. 1. 2003 se smí prodávat už jen pod názvem tuzemák
Svátek má dnes Silvestr. Slaví se hromadně, Silvestrovské oslavy, to je vlastně největší hromadný mejdan v roce. Bujaré oslavy posledního dne roku spojené často s větší či menší konzumací alkoholu a o půlnoci se zábavnou pyrotechnikou. Mužské křestní jméno Silvestr (také Silvester) má svůj původ v latině. Vyvinulo se z latinského slova „silva” s významem „les”, případně přídavného jména „silvestris” s významem „lesní”. Jméno se tak překládá jako „lesní muž”, „muž z lesa”. U nás nejde o obvyklé jméno, je na 618. příčce statistiky oblíbených jmen. Nosí je u nás zhruba čtyři stovky mužů (v Prostějově 6) a jejich věkový průměr je 49 roků.
A nakonec parnostika - O Silvestru papeži snížek si již poleží. Nebo - Jak byl celý rok samá voda a blato, na Silvestra nenapadne zlato. Krásně si ten poslední den v roce 2017 užijte.
(Zdroj a foto: Wikipedie)
Zpět
