Dne 28. prosince 1612 se Galileo Galilei stal prvním, kdo pozoroval planetu Neptun, ačkoliv ji považoval za hvězdu. Galileo Galilei byl toskánský astronom, filosof a fyzik těsně spjatý s vědeckou revolucí. Mezi jeho úspěchy řadíme vylepšení dalekohledu, rozmanitá astronomická pozorování, první z Newtonových zákonů pohybu a účinnou podporu Koperníka. Často je uváděn jako „otec moderní astronomie“, „otec moderní fyziky“ a dokonce „otec vědy“. Jeho experimentální činnost je obecně považována za důležitý doplněk spisů Francise Bacona, jimiž byla založena moderní vědecká metoda. Galileova kariéra se kryla s tvůrčím obdobím Johannese Keplera. Galileovo dílo je považováno za nejvýznamnější průlom od dob Aristotelových. Navíc jeho konflikt s římskokatolickou církví je brán jako nejvýznamnější příklad počátečního konfliktu náboženství a svobodné mysli, zvláště vědou v západní společnosti.
Dne 28. prosince 1895 bratři Lumiérové uskutečnili první veřejné promítání filmu. V roce 1915 První světová válka: válečné lodě Trojdohody se střetly s plavidly rakousko-uherské K.u.k. Kriegsmarine v bitvě u Drače. V roce 1941 byla přesunem parašutistů zahájena operace Anthropoid. Dne 28. prosince 1925 zemřel Sergej Alexandrovič Jesenin, ruský spisovatel. Dne 28. prosince 2004 nalezl americký astronom Michael E. Brown se svým týmem na Observatoři Palomar plutoid Haumea. Oficiálně jim však prvenství přiznáno nebylo.
Svátek má dnes Bohumila. Ženské křestní jméno Bohumila má stejně jako jeho mužský protějšek Bohumil řecký původ. Pochází z řeckého jména Theofila s významem „milá Bohu“, „Bohem milovaná“ nebo také „ta, která miluje Boha“ („théos“ se z řečtiny překládá jako „Bůh“ a „filos“ jako „milý“. Bohumila je tak slovanskou podobou jména Theofila. K dnešnímu dni se váže řada pranostik. Např. „O Mláďátkách a svatého Josefa pěkné počasí,
zvednou se příští léto brambory.“
(Zdroj a foto: Wikipedie)
Zpět
