Plumlov - Povodí Moravy zvažuje využít speciální látku - zeolit - v rybníku Bidelci. Důvod? Stále tam tečou splašky z neodkanalizovaných obcí. Životodárná látka, která pomocí speciálních bakterií čistí vodu, se nyní testuje ke zmírnění ekologické havárie v říčce Blata.
Říčku Blatu, která byla nedávno zamořena kejdou, by měla oživit speciální látka zvaná zeolit. Ten byl s přidanými mikroorganismy takto použit poprvé. „Jak je nová metoda schopná pomoci, budeme vědět asi v řádu týdnů," sdělila mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.
Pokud se osvědčí, půjde do Bidelce
Zeolit je krystalická vyvřelá hornina. Její uspořádání vytváří kanálky, v nichž se mohou zachytávat látky tuhého, kapalného a plynného skupenství. Jeho struktura poskytuje optimální povrch pro kolonizaci užitečných bakterií v jezírkách a rybnících. Tento čistič zabraňuje tvorbě řas a bahenních nánosů na dně biotopů. Tato vlastnost je neocenitelným filtračním materiálem pro biologickou filtraci. Jak nám řekla mluvčí Tomíčková, pokud se látka osvědčí v říčce Blatě, bude použita také v plumlovském rybníku Bidelec.
Proč právě tam?
„Stále nám tam tečou splašky z doposud neodkanalizovaných oblastí nad ním," připomněla mluvčí smutnou skutečnost, která kazí výsledek nedávného odbahnění rybníka. „Předběžné výsledky na říčce Blatě zatím ukazují, že by použití speciálních bakterií mohlo v Bidelci pomoci. Jistí si ale budeme, až budou testy kompletní. Kdy to přesně bude, neumím zatím říci, protože práce bakterií probíhá delší čas, a to i několik týdnů," vysvětlila a dodala, že využití zeolitu probíhá ve dvou etapách. Nejdříve speciální látku přímo na dno dopraví, pod tlakem, k tomu určená cisterna, která ji po určitých metrech vstřikuje do bahna. Zhruba po týdnu působení se do vody sype sypký substrát, který se na látku v bahně naváže. Voda se tedy z nádrže vypouštět nemusí.
„Zatím není jasné, zda roztok v Bidelci použijeme, vše záleží na mnoha faktorech. Náklady na aplikaci roztoku v Blatě byly 140 tisíc korun, kolik by to představovalo v Bidelci či jinde, záleží na konkrétní situaci," uzavřela Tomíčková. „Každý rybník či nádrž má jiné mikroklima a tak podle výsledků uvidíme, zda se tato podpůrná látka do Bidelce bude hodit. Je to takový první nástřel, kde bychom chtěli toto opatření využít."
(kaa)
Foto: (dah)
Zpět

Vážení čtenáři, pokud váš vzkaz obsahuje velmi ostrou kritiku
nebo dokonce obvinění z protiprávního jednání konkrétních
osob nebo organizací, je nezbytné, abyste na sebe uvedli
aspoň jeden platný kontakt (výhradně pro potřeby redakce).
Napomůžete tím zveřejnění.
související kauzy |