Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskSplašky v Bidelci má vyčistit zeolit

Splašky v Bidelci má vyčistit zeolit
03.08.2012

Plumlov - Povodí Moravy zvažuje využít speciální látku - zeolit - v rybníku Bidelci. Důvod? Stále tam tečou splašky z neodkanalizovaných obcí. Životodárná látka, která pomocí speciálních bakterií čistí vodu, se nyní testuje ke zmírnění ekologické havárie v říčce Blata.

Říčku Blatu, která byla nedávno zamořena kejdou, by měla oživit speciální látka zvaná zeolit. Ten byl s přidanými mikroorganismy takto použit poprvé. „Jak je nová metoda schopná pomoci, budeme vědět asi v řádu týdnů," sdělila mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Pokud se osvědčí, půjde do Bidelce

bidelecZeolit je krystalická vyvřelá hornina. Její uspořádání vytváří kanálky, v nichž se mohou zachytávat látky tuhého, kapalného a plynného skupenství. Jeho struktura poskytuje optimální povrch pro kolonizaci užitečných bakterií v jezírkách a rybnících. Tento čistič zabraňuje tvorbě řas a bahenních nánosů na dně biotopů. Tato vlastnost je neocenitelným filtračním materiálem pro biologickou filtraci. Jak nám řekla mluvčí Tomíčková, pokud se látka osvědčí v říčce Blatě, bude použita také v plumlovském rybníku Bidelec.

Proč právě tam?

„Stále nám tam tečou splašky z doposud neodkanalizovaných oblastí nad ním," připomněla mluvčí smutnou skutečnost, která kazí výsledek nedávného odbahnění rybníka. „Předběžné výsledky na říčce Blatě zatím ukazují, že by použití speciálních bidelec1bakterií mohlo v Bidelci pomoci. Jistí si ale budeme, až budou testy kompletní. Kdy to přesně bude, neumím zatím říci, protože práce bakterií probíhá delší čas, a to i několik týdnů," vysvětlila a dodala, že využití zeolitu probíhá ve dvou etapách. Nejdříve speciální látku přímo na dno dopraví, pod tlakem, k tomu určená cisterna, která ji po určitých metrech vstřikuje do bahna. Zhruba po týdnu působení se do vody sype sypký substrát, který se na látku v bahně naváže. Voda se tedy z nádrže vypouštět nemusí.

„Zatím není jasné, zda roztok v Bidelci použijeme, vše záleží na mnoha faktorech. Náklady na aplikaci roztoku v Blatě byly 140 tisíc korun, kolik by to představovalo v Bidelci či jinde, záleží na konkrétní situaci," uzavřela Tomíčková. „Každý rybník či nádrž má jiné mikroklima a tak podle výsledků uvidíme, zda se tato podpůrná látka do Bidelce bude hodit. Je to takový první nástřel, kde bychom chtěli toto opatření využít."

(kaa)

Foto: (dah)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU

Vážení čtenáři, pokud váš vzkaz obsahuje velmi ostrou kritiku
nebo dokonce obvinění z protiprávního jednání konkrétních
osob nebo organizací, je nezbytné, abyste na sebe uvedli
aspoň jeden platný kontakt (výhradně pro potřeby redakce).
Napomůžete tím zveřejnění.

Jméno:
E-mail:
Komentář:
 

kod

     


související kauzy |
 
Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce