Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskSochařské sympozium? Počkejte si tři roky

Sochařské sympozium? Počkejte si tři roky
25.01.2012

Plastiky z parku zmizí

Prostějov - Letošní prázdninové „dřevosochání" naplánované na 19. července nebude. Městská rada odsouhlasila konání akce jednou za tři roky. Každý ročník stál městskou pokladnu téměř 300 tisíc korun. Radnice se nyní chce zaměřit na ošetření soch a přehodnotit jejich umístění.

Mezinárodní sochařské sympozium Hany Wichterlové - akce, která ve Smetanových sadech probíhala každoročně po deset roků, zbrzdí své tempo. Tento krok schválila rada města - letní umělecké setkání se bude konat jednou za tři roky. Podle místostarostky Ivany Hemerkové se ve světě jedná o běžnou četnost takového podniku.

Nákladná oprava

Radnice má v evidenci 66 výtvorů, které jí autoři, za dlouhou dobu konání sympozií, věnovali. Podle slov místostarostky Ivany Hemerkové je třeba zaměřit se na následnou péči, kterou dřevo vyžaduje. „Všechna tato díla byla tvořena ze surového, nevyschlého dřeva a od začátku nebyla impregnována. Teď je potřeba se pustit do jejich ošetření. Bude to nákladné - jen konzervace těch, které jsme vytipovali, přijde pokladnu na 81 tisíc korun."

Moderní sochy půjdou z parku

socha„Jen ve Smetanových sadech lidé chodí kolem šestadvaceti dřevěných výtvorů. Ty jsou bez podstavců, které by je chránily, a tak chátrají. Podstavy u „nohou" sochy jsou ale velmi drahé. Dvacítka jich stojí kolem 120 tisíc korun," uvádí Hemerková. Radní proto budou hledat místa pod střechou, kam díla umístit.

Starosta Miroslav Pišťák doplňuje: „Budoucí vzhled sadů chceme co nejvíce přiblížit tomu, jak vypadaly v době před sto lety. Moderní sochy tam logicky nepatří."

Akce za 300 tisíc

Za posledních deset let se v Prostějově vystřídalo 49 autorů z 15 zemí světa. Každý ročník stál městskou pokladnu téměř 300 tisíc korun.

(kaa)

Foto: (dah)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce