Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskSekerky z Konice jsou v České knize rekordů (fotogalerie)

Sekerky z Konice jsou v České knize rekordů (fotogalerie)
06.05.2013 09:06

Konice – Dvě stě padesát jedna kusů obsahuje sbírka seker, která se dostala do České knihy rekordů. Pelhřimovská Agentura Dobrý den ji do ní oficiálně zapsala o víkendu v Konici.

„V skutečnosti jich máme víc, ale některé sekery nám neuznali, protože jim chybějí topora,“ usmíval se v sobotu dopoledne na nádvoří konického zámku, kde byly všechny exponáty pěkně seřazené a vystavené pohledům diváků, padesátník Pavel Šín. Správce zámku a spoluzakladatel Muzea řemesel Konicka shromažďuje nejrůznější typy seker asi rok a půl. Jen relativně krátký čas mu stačil na to, aby nastavil český rekord a zámek v Konici, kde je expozice seker součástí prohlídkové trasy, učinil pro turisty mnohem atraktivnější.

Většinu seker mu darovali příbuzní, ale část z nich získal také od majitelů z různých koutů republiky. „Zajímavou sekeru s velmi širokým, šestatřiceticentimetrovým břitem mi poslali třeba od Plzně,“ nadhodil Pavel Šín, jehož bratři jsou od tesařského řemesla a hodně jeho sbírku rozšířili právě oni.

Kvalitní sekera je "bílá"

Jsou v ní sekery lesnické, tesařské, kamenické, zednické, kovářské, pokrývačské, kamnářské, mlynářské a samozřejmě také řeznické. Nejstarší řeznickou má Pavel Šín z roku 1850. „Vyrobili ji kováři bratři Štafové. Do devatenáctého století se sekery dělaly tak, že se na hlavu z měkčího materiálu navařovaly ocelové pláty. Kvalitní sekeru z tvrdého železa přitom poznáte podle světlé barvy, která se po vyleštění objeví,“ prozradil sběratel.

Zámek v Konici, který má otevřeno každý všední den a v létě pak také o víkendech, navštívilo za uplynulý rok asi dva tisíce turistů. Kromě výstav v zámecké galerii a expozice zvyků a řemesel nabízí prohlídkovou trasu začínající na prostorném nádvoří s barokními arkádami. Lidé zde pak mohou obdivovat třeba fresky v obřadní síni. „Expozice sekerek je relativně nová. Představuje nejrůznější druhy těchto nástrojů a mapuje jejich vývoj od samotných počátků,“ říká vedoucí zdejšího turistického informačního centra Radka Lexmanová.

Ti, kdo v sobotu přišli na zámek, mohli všechny exponáty vidět hezky zblízka. Foto: D. Sekanina 

Sekerky z Konice jsou v České knize rekordů (fotogalerie) Sekerky z Konice jsou v České knize rekordů (fotogalerie) Sekerky z Konice jsou v České knize rekordů (fotogalerie) Sekerky z Konice jsou v České knize rekordů (fotogalerie) Sekerky z Konice jsou v České knize rekordů (fotogalerie) Sekerky z Konice jsou v České knize rekordů (fotogalerie) Sekerky z Konice jsou v České knize rekordů (fotogalerie) Sekerky z Konice jsou v České knize rekordů (fotogalerie) Sekerky z Konice jsou v České knize rekordů (fotogalerie) Sekerky z Konice jsou v České knize rekordů (fotogalerie) Sekerky z Konice jsou v České knize rekordů (fotogalerie) Sekerky z Konice jsou v České knize rekordů (fotogalerie) Sekerky z Konice jsou v České knize rekordů (fotogalerie) Sekerky z Konice jsou v České knize rekordů (fotogalerie) Sekerky z Konice jsou v České knize rekordů (fotogalerie) Sekerky z Konice jsou v České knize rekordů (fotogalerie) Sekerky z Konice jsou v České knize rekordů (fotogalerie) Sekerky z Konice jsou v České knize rekordů (fotogalerie) Sekerky z Konice jsou v České knize rekordů (fotogalerie)

Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce