Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskSchody za desítky tisíc pomohou rozhledně

Schody za desítky tisíc pomohou rozhledně
14.09.2012

Velký Kosíř - Příznivci tolik diskutované rozhledny, která má stát na vrcholku Velkého Kosíře, už pomalu mohou začít slavit. V těchto dnech totiž probíhá výběrové řízení na zhotovitele celé stavby. Ta má přijít zhruba na šest milionů korun. Přesnou částku odkryje právě zmíněné řízení. Pomocnou ruku podávají majitelé jednotlivých schodů.

Obrysy stavby jako by se vznášely nad vrcholem Velkého Kosíře. Usadit je musí výběrové řízení na firmu, která se do stavby pustí. To proběhlo 12. září. Brzy bude znám nejen vítěz, ale také samotná finanční částka potřebná na celou stavbu. Práce by podle předběžných informací měly začít v říjnu.

sokol„Pomáháme, jak dovedeme"

Slova, která by mohl říci každý, kdo přispěl na stavbu vrcholového bodu „hanáckého Mont Blancu". Přispívala jak města, obce, organizace, tak samotní jednotlivci. Mezi nimi byla například předsedkyně Okrašlovacího spolku a zastupitelka Milada Sokolová. Do imaginárního schodu investovala ze svého deset tisíc korun.

Cedulka nebo rytina

„Jsem zvědavá, jakým způsobem se firma popere s tím, aby umístila na jednotlivé schody jména dárců. Nechme se překvapit. Bude to na cedulce, dřevěné nebo jiné? Bude to přímo zapracováno do schodu? Opravdu se nechme překvapit, už se těším," říká Milada Sokolová. To, že schody budou dřevěné a ne kamenné, jak se původně uvažovalo, ji netrápí. „Je to přece jedno. Ten příspěvek byl na stavbu rozhledny. Jestli za to bude schod dřevěný nebo z betonu, mě zase tolik netrápí. Hlavně, abychom se už rozhlédli z výšky věže po okolí," těší se Sokolová a dodává, že rozhledna jistě přitáhne další turisty. Ty region totiž potřebuje jako sůl.

Schod jako dárek

francDalším, kdo přispěl na stavbu rozhledny koupí schodu, je prostějovský fotograf a cestovatel Josef Franc. Ten dostal schod ke svým padesátým narozeninám. „Mám ve svém držení jedenáctý schod, a to už dva roky. Držím palce jak sobě, tak rozhledně, abychom se konečně spolu seznámili. Čekám, spolu s ostatními, už dlouho a doufám, že se brzo dočkáme," pevně věří Franc. Podobná slova by mohli říkat všichni, kteří do schodů investovali. Ke konci srpna má své vlastníky padesát čtyři schodů.

Jak podotýká Milada Sokolová, volné jsou ještě schody obslužného schodiště, které nabízí šestnáct schodů po deseti tisících korunách. K dispozici jsou také schody vnitřního a venkovního schodiště. Těch bude celkem dvě stě jedna a prodaných je zatím padesát čtyři. Pokud se podaří všem schodům najít majitele, stavba získá do vínku dva a tři čtvrtě milionu korun.

(red)

Foto: archiv, Studio New Work


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU

Vážení čtenáři, pokud váš vzkaz obsahuje velmi ostrou kritiku
nebo dokonce obvinění z protiprávního jednání konkrétních
osob nebo organizací, je nezbytné, abyste na sebe uvedli
aspoň jeden platný kontakt (výhradně pro potřeby redakce).
Napomůžete tím zveřejnění.

Jméno:
E-mail:
Komentář:
 

kod

     
 
Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce