Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskRozsudek ke KASC: Občane, mlč a plať!

Rozsudek ke KASC: Občane, mlč a plať!
20.07.2011

Prostějov - Rozsudek okresního soudu, týkající se zneplatnění smlouvy mezi městem a Manthellanem ve čtenáři zvyšuje pochybnosti, zda žijeme v právním státě. Soudkyně v první instanci žalobu zamítla. Horší než samotný výsledek je jeho právní zdůvodnění. Soud se nezabýval podstatou, jestli je v souladu s českým právem zcela změnit podmínky výběrového řízení až po výběru vítězného investora. Rozsudek je sice pěkně kudrnatě napsaný, ale bytostně nesouhlasím s důvody v něm uvedenými.

Žalobce nemá „aktivní věcnou legitimitaci"

Jsem občanem ČR, tj. prosím, aby byl použit §3 Občanského soudního řádu. (Každý má právo domáhat se u soudu ochrany práva, které bylo ohroženo nebo porušeno.)

Žalobce nemá „naléhavý právní zájem"

Jsem obyvatelem města Prostějova a ona sporná smlouva, obsahující zrušení Společenského domu bez náhrady, se mne (ale nejen mne) věcně dotýká a nemám jinou možnost, jak se domoci práva svého, své rodiny a svých spoluobčanů. Soud „pouze" žádáme, aby rozhodl, zda je platná, či neplatná smlouva, uzavřena v závažném rozporu se zadáním veřejné soutěže. Toto je opravdu velice naléhavý právní zájem, vyšší než u nějakého sousedského či rodinného sporu.

Prior mimo hru

Dále se mi zdá zavádějící zdůvodnění, proč se jako žalující nemohl připojit Prior. Výklad zákona nemůže mít právní sílu zákonů samotných. Domnívám se, že soud v zájmu ochrany práva nejen může, ale musí postupovat podle § 92. Na návrh žalobce může soud připustit, aby do řízení přistoupil další účastník.

Cena za právo

Nezanedbatelná je i cena za právo. Žalobce je povinen zaplatit 0 korun městu Prostějov na jeho právní zastoupení (úhradu nežádají) a 25 080 žalovanému Manthellanu na jeho právní zastoupení. Je to v porovnání s majetkem, o který se zde jedná, hodně, nebo málo?

Občane, mlč a plať!

Tak občane, teď jsi to dostal písemně. Seď a mlč a plať a koukej, jak se rozprodává veřejný majetek obce, jak dědictví po předcích mizí. Okresní soud se tímto přece nemůže zabývat. Vážení čtenáři, jak byste postupovali dál? Uznejte, že takhle to přece nechat nejde...

Jan Navrátil


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář


související kauzy |
 
Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce