Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskReferendum o Kasku? Až poslední možnost

Referendum o Kasku? Až poslední možnost
30.05.2013 12:12

Prostějov – Poslední možností je referendum. Snad se radnice dříve dohodne s investorem na ukončení projektu. I taková slova padala včera na veřejné debatě o plánovaném komplexu nákupní Galerie Prostějov a budoucnosti Společenského domu (Kasko), kterou uspořádalo občanské sdružení Pro Prostějov. Přísálí Kaska bylo plné. Navzdory pozvání v něm však chyběli radní.

Na veřejnou besedu přišla dobrá stovka obyvatel města. „Ze zástupců vedení radnice, přestože byli pozvaní, nedorazil nikdo,“ konstatoval Jan Navrátil z pořádajícího sdružení. Dvouhodinová diskuze vyvrcholila výzvou, aby se lidé dostavili na červnové jednání zastupitelstva a trvali zde na původním záměru, který v rámci výstavby nového prodejního centra, jež má Kasko nahradit, zahrnoval také vybudování společenského sálu. Části Prostějovanů se totiž nelíbí, že firma Manthellan získala ve smlouvě odsouhlasené zastupitelstvem v minulém volebním období příslib levného prodeje lukrativních pozemků v centru, ovšem bez záruky, že za Kasko postaví náhradu.

Konečně na programu

„O zařazení bodu Galerie Prostějov na zastupitelstvo se marně snažíme už delší dobu. Nyní se nám však podařilo získat dvě stě padesát podpisů, které podle zákona o obcích stačí k tomu, aby jej městský sbor povinně projednal. V úterý 11. června se tak na zastupitelstvu budeme ptát třeba na to, co říká kontrolní výbor na platnost, či neplatnost původního záměru obchodně společenského centra,“ informoval Navrátil.

„Vedení města v roce 2010 zatajilo hlasujícím zastupitelům, že právní poradce najatý k jejímu posouzení nedoporučil smlouvu s firmou Manthellan uzavřít,“ připomněl opoziční zastupitel Aleš Matyášek, který patřil k moderátorům diskuze. „Pokud by to věděli, věřím, že by nikdo z nich ruku nezvedl,“ domnívá se.

Proti trendu

Ti, kteří na besedu do Kaska přišli, slyšeli i názor olomouckého architekta Jiřího Roubíka. „Projekt až zrůdně obrovské Galerie Prostějov jde naprosto proti trendu, který ve světě převládá. Centrum města má být odpočinkovou, klidovou zónou a ne místem pro výstavbu velkého nákupního střediska,“ vyjádřil se a poukázal na několik rizik. „Kromě hluku, prašnosti a několikanásobně vyššího dopravního zatížení, by se ve středu města zhoršila i bezpečnost chodců. Pokud komplex opravdu vznikne, není jisté, že v něm bude mít kdo utrácet. Na druhou stranu hrozí, že dojdou peníze a uprostřed Prostějova zůstane rozestavěný skelet,“ upozornil Jiří Roubík s tím, že v historickém jádru města by měla převládat menší zástavba s obchůdky a kavárnami. Z pozice profesionála se kloní k variantě prodeje pozemků menším investorům, kteří by prostějovské kase přinesli větší příjmy než dumpingový odprodej jedné společnosti. „Utržené peníze by mohly jít na rekonstrukci Kaska a výstavbu nedalekého parkoviště,“ nadhodil.

Inspiraci do Prostějova přivezl i Martin Marek z iniciativy Ano pro Plzeň, kterému se podařilo vyvolat referendum o projektu obřího nákupního centra v těsném sousedství historického centra Plzně. Plebiscit obyvatel západočeské metropole jeho výstavbu odmítl.

Referendum?

„Neměli bychom o místním referendu uvažovat také?“ zaznělo posléze z auditoria v Kasku. „Ano, ale jako o poslední z možných variant. Vše by mělo nejdříve směřovat ke zrušení projektu výstavby Galerie na základě dohody mezi městem a investorem,“ reagoval Jan Navrátil z občanského sdružení, které se nedávno stalo oficiálním účastníkem úředních procedur kolem plánované výstavby. Sehnalo totiž dostatečné množství podpisů obyvatel Prostějova. „Z diskuze vyplynulo, že nejlevnějším řešení je budovu Kaska zachovat a zrekonstruovat. Prostějov by tak měl funkční budovu, na níž by nemusel doplácet nebo jen minimálně,“ podotkl zástupce sdružení ProProstějov.

Zdeněk Fišer, který má Galerii Prostějov v gesci, se k neúčasti sebe a svých kolegů z městské rady na veřejné debatě vyjadřovat nechtěl. Uvedl jen, že radnice od smlouvy s Manthellanem odstoupit nemůže a argumentoval vysokými sankcemi. "Investor to však může učinit ze své strany, což je cesta, kterou bych viděl jako příhodnou," naznačil. (das)

Veřejná beseda o budoucnosti Kaska. Foto: D. Sekanina

Čtěte také:

Galerie Prostějov: výhrady radních a zastánců Kaska se podobají. Řeknou je lidem společně?

Je znovu ve hře náhrada za Kasko?

Odpůrci bourání vstoupili do hry o Kasko. Díky podpisům mohou ovlivnit regulační plán

Kasko: opozice hrozí žalobou za podvod, město nařčení odmítá

Návrhy na společenské centrum jsou čtyři. Radní: Není vůbec jisté, že si vybereme

Referendum o Kasku? Až poslední možnost Referendum o Kasku? Až poslední možnost Referendum o Kasku? Až poslední možnost Referendum o Kasku? Až poslední možnost Referendum o Kasku? Až poslední možnost Referendum o Kasku? Až poslední možnost

Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce