Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskPrůsakům hráze Podhradského rybníka zamezí těsnící stěny

Průsakům hráze Podhradského rybníka zamezí těsnící stěny
06.02.2014 08:25

Plumlov – Poškozená hráz Podhradského rybníka, skrz kterou prosakuje voda, dostane „zdravotní injekci“. Tou má být podzemní těsnící stěna o délce asi sto padesáti metrů. Zajistí nejen stabilitu hráze, ale také budovu soukromého občerstvení.   

Už v pondělí bude Povodí Moravy předávat staveniště firmě, která se do sanace hráze Podhradského rybníka pustí. Hráz je poškozená a prosakuje přes ni voda. Největší problémy se ukázaly v okolí budovy stávajícího občerstvení U Sandokana.

„Příčinou je pravděpodobně nestabilní základová konstrukce přívodního kanálu pro bývalou pilu. Část kanálu totiž zůstala přímo součástí tělesa hráze, přestože se měla už dávno v minulosti při budování hráze rybníka odstranit,“ uvádí generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský. 

Práce v podzemí

Při stavbě bude potřeba zajistit stabilitu budovy občerstvení a zamezit deformaci hráze.

„Jako řešení jsme zvolili vybudování podzemní těsnící stěny v ose hráze o celkové délce přibližně sto padesát metrů. Podzemní stěna se bude dělat metodou tryskové injektáže v kombinaci s překopáním nevhodné navážky pod korunou hráze. Podél budovy bude navíc trvale zabudované ocelové pažení,“ vysvětlila mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková a doplnila, že na závěr stavební firma opraví také vozovku.

Ještě před sezonou

„Práce nesmíme z technologických důvodů dělat v zimním období, proto začnou v závislosti na klimatických podmínkách co nejdříve, jak jen to bude možné. Plánujeme celou akci dokončit ještě před letní turistickou sezonou,“ dodává Hodovský a doplňuje, že  před samotným zahájením stavby bude třeba rybník vylovit a vypustit.

Semafory

Hráz rybníka bude po dobu rekonstrukce uzavřena. Přístup do blízkého autokempu a k nemovitostem, které jsou na pravém břehu Podhradského rybníka, zajistí semaforem řízená objízdná trasa. (kaa)

Ilustrační foto: archiv


Čtěte také:

Povodí Moravy: Po přehradě přijde na řadu hráz Podhradského rybníka

Hrází Podhradského rybníku prosakuje voda

Úsměvný scénář: Napustit, vypustit a zase napustit


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce