Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskProstějovsko má nové muzeum. Na co v Drahanech lákají turisty? Přijďte se podívat!

Prostějovsko má nové muzeum. Na co v Drahanech lákají turisty? Přijďte se podívat!
21.06.2013 12:40

Drahany – Zkušební provoz spouští zbrusu nové Muzeum Drahanské vrchoviny. Expozice řemesel a slavných rodáků, které tu nadšenci dokončili teprve před pár dny, uvidí první návštěvníci v sobotu 22. června na dni otevřených dveří. Výstavy v někdejší škole v Drahanech jsou jen první vlaštovkou, brzy se tu objeví třeba umělá štola. 

„Zpřístupníme zatím jen několik místností, ale i tak to, myslím, bude stát za to,“ vzkazuje kurátor muzea Pavel Moš, který mění staré školní třídy v atraktivní výstavní sály už od časného jara. Veřejnosti se otevřou zítra ve 14 hodin.

Rodáci, řemesla

„Kabinet slavných rodáků je věnovaný především tvůrci prvního hidsko českého slovníku a zakladateli hindologie na Karlově univerzitě Vincenci Pořízkovi. Ze sousedního Bousína pak pocházela slavná operní pěvkyně Anna Dočkalová, která působila v berlínské opeře a svým způsobem života a četnými skandály předznamenala o dvacet let dříve dráhu Marlene Dietrich. Nezapomněli jsme ani na pátera Aloise Musila z nedalekého Rychtářova, který se stal arabským šejkem, nebo na kněze Aloise Kolíska z Protivanova, jednoho z prvních činovníků Panevropské unie,“ zmínil se Pavel Moš.

V expozici řemesel podle něj návštěvníci uvidí klasickou domácí krejčovskou dílnu nebo truhlářský ponk, na kterém se vyráběly v Drahanech dřevěné hračky.

Bonus: dvě divadelní pohádky a filmové překvapení

Rodiny, které si v sobotu odpoledne udělají čas a přijedou, uvidí také Červenou karkulku v podání Plumlovských nadšenců a představení loutkového divadla Starost o princezně Turandot a jejím nápadníkovi, rytíři jménem Šnofonius. „Děti tu čekají i hry a soutěže, například v kreslení křídami na chodník. O půl desáté večer pak v improvizovaném letním kině promítneme filmové překvapení,“ zde do Muzea Drahanské vrchoviny a vzdělávacího centra TGM Pavel Moš.

Stálé výstavy řemesel a slavných rodáků jsou zatím první vlaštovkou. Muzeum chce brzy otevřít také expozice pravěku a středověku, kde návštěvníci spatří například rekonstrukci palisádového opevnění odkazující na nedaleký hrad Starý Plumlov.

„Do konce roku bychom chtěli pro návštěvníky připravit i ochutnávku z vojenského prostoru či umělou štolu,“ slíbil kurátor Pavel Moš s tím, že přímo mezi vystavenými exponáty budou později probíhat praktické výukové programy pro školy. „Plánujeme třeba středověkou tavbu železa i další ukázky zapomenutých výrobních postupů,“ doplnil. (das, pam)

Expozice čekají na první návštěvníky. Foto: P. Moš

Prostějovsko má nové muzeum. Na co v Drahanech lákají turisty? Přijďte se podívat! Prostějovsko má nové muzeum. Na co v Drahanech lákají turisty? Přijďte se podívat! Prostějovsko má nové muzeum. Na co v Drahanech lákají turisty? Přijďte se podívat!

Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce