Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskPozvánka na výstavu o životě v terezínském ghettu

Pozvánka na výstavu o životě v terezínském ghettu
22.01.2019 08:06

Děvčata z pokoje 28, L 410 Terezín. To je název výstavy, která bude k vidění od 31. ledna 2019 v prostějovském Špalíčku, Uprkova 8.

„Výstava zachycuje život židovských děvčat uvězněných v terezínském ghettu na základě jejich osobních vzpomínek. Celkem 12 panelů přiblíží politické události 30. let minulého století, nástup Adolfa Hitlera k moci, i vznik Protektorátu Čechy a Morava,“ říká ředitelka prostějovského muzea Soňa Provazová s tím, že další část se pak věnuje období pronásledování židovského obyvatelstva před deportacemi.

„Závěr výstavy seznámí návštěvníky s poválečnými osudy děvčat, která přežila. Všechny texty na panelech jsou doplněny komentářem nebo výpověďmi jednotlivých pamětnic,“ pokračuje Provazová.

Panely zapůjčilo prostějovskému muzeu Židovské muzeum v Praze. V Prostějově budou vystaveny poprvé. Jeden ze sálů ve Špalíčku bude navíc doplněn o materiály týkající se speciálně Prostějova.

„Ve spolupráci se spolkem Hanácký Jeruzalém se budeme věnovat i osudu obyvatelek pokoje 25. Tam přežívala v průběhu války prostějovská rodačka Maud Beerová, tehdy Steckelmacherová, autorka knihy Co oheň nespálil,“ dodává ředitelka prostějovského muzea Soňa Provazová.

Paní Maud Beerová žije dnes v Tel Avivu a o dění v Prostějově se stále zajímá.

„S Maud jsme v kontaktu a, pokud to bude jen trochu možné s ohledem na její věk, rádi bychom se s ní v průběhu vernisáže spojili prostřednictvím internetu. Každopádně materiály, s nimiž se budou moci návštěvníci výstavy seznámit, vycházejí z její knihy a z korespondence se členy našeho spolku. Věříme, že takto ještě více Prostějovanům přiblížíme tragické osudy našich někdejších sousedů, kteří nedobrovolně opustili Prostějov a z nichž drtivá většina byla vyvražděna nacisty,“ uzavírá předseda spolku Hanácký Jeruzalém Michal Šmucr.

Vernisáž výstavy, která bude v prostějovském Špalíčku k vidění až do konce března letošního roku, se koná 31. 1. 2019 v 17:00 hodin. (red)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU

Vážení čtenáři, pokud váš vzkaz obsahuje velmi ostrou kritiku
nebo dokonce obvinění z protiprávního jednání konkrétních
osob nebo organizací, je nezbytné, abyste na sebe uvedli
aspoň jeden platný kontakt (výhradně pro potřeby redakce).
Napomůžete tím zveřejnění.

Jméno:
E-mail:
Komentář:
 

kod

     
 
Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce