Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskPovodí Moravy: Po přehradě přijde na řadu hráz Podhradského rybníka

Povodí Moravy: Po přehradě přijde na řadu hráz Podhradského rybníka
29.10.2013 09:01

Plumlov – Prosakující hráz Podhradského rybníka by už brzo měla být minulostí. Jakmile vodohospodáři získají stavební povolení, začnou s vypouštěním nádrže a opravami. Všechny práce chtějí stihnout do jara, aby nebyla ohrožena turistická sezona.

Nevyhovující hráz Podhradského rybníka čeká oprava. Vodohospodáři tady zaznamenali drobné průsaky vody, které má, podle jejich názoru, na svědomí nestabilní základová konstrukce historické stavby. „Jde patrně o přívodní kanál pro bývalou pilu, kterým byla voda vedena přímo napříč hrází. Tato stavba se v minulosti neodstranila a zůstala součástí tělesa hráze. Domníváme se, že při likvidaci tohoto kanálu nebylo místo dostatečně sanováno,“ vysvětlila důvod průsaků mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Voda jen z části

Netěsnosti hráze byly také důvodem, proč Podhradský rybník nebyl pro letošní koupání zcela zaplněn vodou. „Šlo o to „nevzít“ lidem koupání a přitom zajistit stabilitu hráze. Vodu jsme tedy nenapouštěli v takovém množství, jak jsou lidé z minulosti zvyklí. Po opravě hráze bude rybník zase plný,“ nastínila Tomíčková s tím, že součástí rybníka zůstane také nedávno vybudovaný záliv. „Vytvořili jsme ho z důvodů ochrany pláže před usazováním sedimentů, které se tam každoročně naplavují,“ doplnila mluvčí.

Nutné stavební povolení

Vodohospodáři v tuto chvíli čekají na nabytí právní moci stavebního povolení. „Pokud se nikdo neodvolá a povolení získáme, ihned začneme z rybníka vypouštět vodu. Souběžně už také běží výběrové řízení na dodavatele stavby,“ uvedla Tomíčková. V běhu je i jednání o možném vykoupení objektu U Sandokana, čímž by se vodohospodářům otevřela možnost optimální a kvalitní sanace hráze až do úrovně základové spáry.

Hotovo má být do jara

Lidé se podle vyjádření špiček Povodí Moravy nemusí obávat, že by příští „koupací“ sezona byla ohrožena. „Veškeré práce na opravě hráze musíme stihnout do jara tak, abychom se nedotlkli příští letní sezony,“ uzavřela Gabriela Tomíčková. (kaa)

Ilustrační foto: archiv

Čtěte také:

Hrází Podhradského rybníku prosakuje voda

Úsměvný scénář: Napustit, vypustit a zase napustit


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce