Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskPodhradský rybník čeká zítra výlov

Podhradský rybník čeká zítra výlov
10.03.2014 08:45

Plumlov – Současně s opravou hráze poběží u Podhradského rybníka stavba mokřadu. Nádrž pod plumlovským zámkem čeká v úterý výlov. Pak se vypustí a voda se do něj vrátí až za tři měsíce.

Mokřad vznikne na konci vzdutí Podhradského rybníka. "Bude přirozeným způsobem čistit přitékající vodu do rybníka a přijde na necelých šest milionů korun,“ informovala již začátkem února Lenka Urbánková z Povodí Moravy. Pracovní činnost včetně sanace hráze se ale pořádně rozběhne až teď. Vypouštění nádrže pod plumlovským zámkem spojené s výlovem ryb proběhne v úterý 11. března.

Podle generálního ředitele Povodí Moravy Jana Hodovského má vhodná kombinace vodních a mokřadních rostlin v mělké přítokové zóně Podhradského rybníka částečně regulovat zvýšený přísun živin ve vodě.  

„Mokřad doplní sedimentační nádrž, kterou budeme pravidelně udržovat. Hlavní práce spojené s úpravou terénu budou hotové do konce dubna,“ tvrdí Lenka Urbánková.

Napouštění koncem května

Měsíc poté, to znamená na přelomu května a června, se má Podhradský rybník opět plnit vodou. To už bude také po opravě prosakující hráze. Termín je ovšem nejistý, záleží nejen na počasí, ale podle Povodí i na tempu prací.

Aby zabránili průsakům, vybudují dělníci v ose poškozené hráze rybníka podzemní těsnící stěnu. Dlouhá bude sto padesát metrů. „Stavební firma opraví také silnici na hrázi,“ připomněla Urbánková s tím, že hráz bude po dobu rekonstrukce uzavřena. Do kempu Žralok a k nemovitostem na pravém břehu Podhradského rybníka se lidé dostanou po objízdné trase. (das, prolon)

Podhradský rybník. Foto: archiv

Čtěte také:

Průsakům hráze Podhradského rybníka zamezí těsnící stěny

Povodí Moravy: Po přehradě přijde na řadu hráz Podhradského rybníka


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU

Vážení čtenáři, pokud váš vzkaz obsahuje velmi ostrou kritiku
nebo dokonce obvinění z protiprávního jednání konkrétních
osob nebo organizací, je nezbytné, abyste na sebe uvedli
aspoň jeden platný kontakt (výhradně pro potřeby redakce).
Napomůžete tím zveřejnění.

Jméno:
E-mail:
Komentář:
 

kod

     
 
Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce