Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskOdpůrci bourání vstoupili do hry o Kasko. Díky podpisům mohou ovlivnit regulační plán

Odpůrci bourání vstoupili do hry o Kasko. Díky podpisům mohou ovlivnit regulační plán
15.04.2013 15:05

Prostějov – Do hry o regulační plán, který má v podstatě říci, kde a jak se bude stavět prodejní galerie v lokalitě současného prostějovského Kaska, vstupuje občanské sdružení, které dlouhodobě protestuje proti zbourání tohoto společenského centra.

„Během jediného týdne jsme shromáždili dvě stě čtyřicet podpisů obyvatel města, kteří si přejí zachování Kulturního a společenského centra. Můžeme se tak stát účastníkem řízení při pořizování regulačního plánu. Zmocnění na Magistrát města Olomouce, který byl Krajským úřadem Olomouckého kraje pověřen pořízením regulačního plánu pro akci Galerie Prostějov, jsme poslali dnes,“ nechal se slyšet Jan Navrátil z občanského sdružení Pro Prostějov.

Dlouhá úřední cesta

„Jestli sdružení získalo dostatečný počet podpisů, získává statut zástupce veřejnosti a může se stát účastníkem řízení stejně jako jím je například město,“ bere iniciativu občanského sdružení na vědomí radní Zdeněk Fišer, který má záležitosti kolem stavby Galerie Prostějov v gesci. Naznačuje přitom, že úřední proces předcházející samotné realizaci investice olomoucké firmy Manthellan, ještě nějakou dobu potrvá.

„Zatím firma předložila jen návrh k zadání regulačního plánu, přičemž projednávání bylo přerušeno kvůli požadavkům na hydrologický průzkum místa. Ve chvíli, kdy bude zadání úředně zpracováno, dostane ho na stůl zastupitelstvo Prostějova. To jej musí schválit, aby mohl být posléze vytvořen samotný regulační plán. I ten pak musí projít zastupitelstvem,“ popsal ve zkratce proceduru Fišer, který současně zdůraznil nevyřešenou otázku kolem EIA, tedy posouzení vlivů zamýšlené stavby na životní prostředí.

Obnovení EIA?

„Je dost reálné, že se EIA obnoví a řízení někdy trvá i rok. Nasvědčují tomu problémy, které v této lokalitě vznikly v souvislosti s novými stavbami. Při budování objektu na parkovišti mezi Hradební a Uprkovou ulicí došlo k otřesům, které poškodily sousední objekty. A škoda související s trhlinami se řeší i u stavby v Uprkově ulici u průchodu na Žižkovo náměstí,“ informoval Zdeněk Fišer, který prý chce podobným důsledkům v případě stavby prodejního komplexu zabránit.

„Jako zástupce veřejnosti může naše sdružení podobně jako vlastníci dotčených nemovitostí podat nejen připomínky, ale i námitky.  K regulačnímu plánu oblasti, k chystané EIA a také k novému územnímu plánu Prostějova připravujeme setkání veřejnosti v hlavním sále Kaska. Uskuteční se ve středu 29. května,“ vzkazuje Jan Navrátil z Prostějov.

Ať to udělají v Olomouci

O zajímavý posun v záležitosti plánované Galerie Prostějov se postaral tajemník prostějovského magistrátu Lubomír Baláš, který před pár dny požádal krajský úřad, aby regulační plán zpracoval magistrát v Olomouci. Důvodem byla údajná možná podjatost místních úředníků. Příslušný odbor hejtmanství mu vyhověl a věc tak byla odebrána stavebnímu úřadu v Prostějově. Podnět přitom dostal tajemník přímo od vedení stavebního úřadu. (das)

Do procesu tvorby regulačního plánu města oficiálně vstupují odpůrci bourání Kaska. Foto: archiv


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce