Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskNárodní dům: Zavřeno z pádných důvodů?

Národní dům: Zavřeno z pádných důvodů?
15.01.2013

Prostějov - Zatímco většina pracujících šla mezi svátky (27. a 28. prosince) do práce, zaměstnanci obecně prospěšné společnosti Národní dům měli volno. Na jeho uzavření nás upozornil čtenář. Zavřené dveře má Národní dům také skoro každou neděli a měl je také na Silvestra. Zatímco Národnímu domu (ND) Silvestrovský večer nevydělává, konkurenci ano. Kde je problém?

Majitelem ND je z 50 % město Prostějov, z 25 % Švehlova škola a z 25 % SOU obchodní. Za rok 2011 vykazuje ztráty 7 000 korun. „Za rok 2012 budeme v zisku - přes 50 tisíc," odpověděl na náš dotaz ohledně hospodaření ředitel ND Jan Páleník. „Hlavní činností je poskytování praxe studentům Švehlovy školy a SOU obchodní. Naše restaurační činnost je vedlejší," dodal Páleník.

Mezi svátky zavřeno

„Chtěl jsem jít s klientem na oběd do Národního domu, myslím si, že prostředí této restaurace je na pracovní oběd dosti reprezentativní. A u vchodu zjistím - mají zavřeno. Opravdu to je normální, aby měla restaurace v těchto dnech zavřeno (pozn. red.:27., 28., 29., 30., 31. prosince)?" zeptal se nás čtenář L.G.. A proč tomu tak bylo? „První tři prosincové týdny jsme vytíženi na maximum - konala se spousta večírků a jiných akcí. A období mezi svátky mi přijde vhodné pro celopodnikovou dovolenou, zvláště když leden je naplněn plesy. A pokud někdo měl zájem třeba na pohřební hostinu, otevřeli jsme mu," vysvětlil pro iProstejov.cz ředitel Národního domu Jan Páleník. „Nevím, kdo tím čtenářem je, my jsme normální obchodní firma, která si může svoji otevírací dobu upravovat tak, jak uzná za vhodné," dodal Páleník. Nutno ovšem podotknout, že jde o firmu, jejíž významnou část vlasceduletní město a která sídlí v prostorách historické budovy Národního domu.

Jak to bylo na Štědrý den?

Zatímco na ceduli, která stála u dveří do ND je uvedeno: „24. 12. - 1. 1. zavřeno", ředitel ND tvrdí něco jiného: „To máte špatné informace, na Štědrý den jsme měli otevřeno."

Silvestr v mínusu?

Ještě pozoruhodnější je fakt, že ND měl zavřeno i na Silvestra, právě když spousta lidí využívá stravovacích služeb. „Z naší zkušenosti víme, že o Silvestr není takový zájem, aby se to vyplatilo. Pořádali jsme Silvestr v roce 2005 a tehdy to bylo zhruba na nule. Jestli se to vyplatí konkurenci, to je dotaz přímo na ni," vysvětlil Páleník. A my jsme jej vzali za slovo. Oslovili jsme majitele nejmenovaného stravovacího zařízení ve městě. „Nám Silvestr pochopitelně vydělává, já bych si nemohl dovolit, aby mi nevydělával. To, co (ne)dělá ND, si já nemůžu dovolit. Pokud tohle platíme z našich daní, je to hnus," poznamenal majitel restaurace ve městě, který si nepřál být jmenován, a zamyslel se nad faktem, že podle výroční zprávy za rok 2011 byly ztráty 7 000 korun hrazeny z předchozích let a rok 2012 bude výdělečný: „To je možná někde napsáno, ale já tomu nevěřím. Nemůžu ale prozradit své jméno, mohlo by mě to poškodit." Čím to je, že Silvestr někomu vydělává a někomu ne?

V neděli do Národa?

„Vzpomínám si, že když jsem byl malý, tak pro mě symbolem neděle byl Národní dům. Na zahrádce bývalo narváno... Mám na to krásné vzpomínky. Škoda, že teď má Národní dům v neděli zavřeno," zavzpomínal náš čtenář. A co na to ředitel ND? „Je to o tom, jaký je zájem. Teď v prosinci bylo o všech nedělích otevřeno, protože se konaly různé akce. Ale normálně tam není takový obrat, aby se to dalo otevřít. Ve chvíli, kdy mi někdo řekne, že si rezervuje na neděli stůl třeba pro 30 lidí, není problém jim to umožnit. Porovnávat situaci, jaká tady byla před 25 lety, s tou, jaká tady je teď, je dost nemožné. Tehdy to bylo úplně jinak, některé hospody zas měly zavřeno v pondělí. Taky je zde sílící konkurence. Pokud tady tehdy byla jen jedna otevřená restaurace - Národní dům - je logické, že všichni šli sem," uzavřel Jan Páleník.

(jač)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU

Vážení čtenáři, pokud váš vzkaz obsahuje velmi ostrou kritiku
nebo dokonce obvinění z protiprávního jednání konkrétních
osob nebo organizací, je nezbytné, abyste na sebe uvedli
aspoň jeden platný kontakt (výhradně pro potřeby redakce).
Napomůžete tím zveřejnění.

Jméno:
E-mail:
Komentář:
 

kod

     
 
Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce