Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskKouzelnické číslo: sál mizí před očima lidí

Kouzelnické číslo: sál mizí před očima lidí
04.11.2011

Prior začal hájit vlastní zájmy ve shodě s městem

Prostějov - Změna podmínek soutěže, ze kterých vypadává povinnost vybudování společenského sálu, je následovaná změnou územního plánu, kde na pozemcích KASCentra a v sousedství najednou nefiguruje kultura, přestože právě od ní se odvíjela nižší cena pozemků, které kupuje Manthellan. Je to všechno jen nedorozumění, nebo účelové jednání investora a některých zástupců vedení města? Neměli by být za špatné nakládání s městským majetkem postiženi? Kouzelnické číslo, kdy před očima Prostějovanů zmizí KASCentrum bez náhrady sálu se zřejmě blíží. Zvrátit to doposud nedokázala opozice, zastoupená TOP 09 a KDU-ČSL, ani aktivista Jan Navrátil s přívrženci. A k jakým závěrům asi může dojít pětičlenná pracovní skupina, kterou řídí Miroslav Pišťák a Zdeněk Peichl, přestože nejsou jejími členy? Na současný stav miliardové zakázky poukázala včerejší protestní akce vedle Společenského domu.

Levné pozemky

„Znalecký posudek při určování ceny pozemků pro Manthellan se odvíjel od „břemene" kultury. Najednou padlo rozhodnutí, že zde kultura nebude, ale cena pozemků se nezvýšila. Měl by se proto udělat nový odhad. Prodáváme lukrativní pozemky v centru města za 2 200 korun za metr čtverečný. Přitom tržní cena je dva- až čtyřikrát vyšší. Vždyť samotné město vykupovalo kousek odtud pozemek po 10 000 korunách za metr, aby ho mohlo prodat Manthellanu," znělo včera z úst demonstrantů s tím, že vedení města špatně nakládá s obecním majetkem.

Opozice naráží na odpor

Jako hrách od stěny se bez úspěchu odráží snaha opozičních zastupitelů zařadit jednání o projektu Manthellanu na program zastupitelstva. „Chceme zařadit debatu o Manthellanu, ale pokaždé nás přehlasovala vítězná koalice ODS a ČSSD," pokrčil rameny zastupitel Petr Kousal, kterého doplnil přítomný stranický kolega Jaroslav Fidrmuc: „Požádáme otevřeným dopisem starostu, aby nepovolil změnu územního plánu, protože se tím otevírá cesta Manthellanu. V centru má být sál pro minimálně pět set lidí. Ať už KASCentrum v současné době vypadá jakkoliv, sál je jedinečný a zbourat ho by bylo to nejjednodušší."

Prior opustil bojovné pozice

Společnost Prior, která se připojila jako neúspěšný účastník soutěže k žalobě Jana Navrátila, zdá se, opustila radikální námitky vůči postupu města a místo toho předložila v minulém týdnu, na společné tiskové konferenci s prostějovskými radními, velkolepé plány na přestavbu stávajícího obchodního domu Prior. Obě strany jsou v současné době evidentně ve shodě a vycházejí si vstříc.

U krajského soudu tak zůstává pouze žaloba Jana Navrátila. Ten ji ale bude projednávat zřejmě až po Novém roce, kdy už vyprší lhůta, kterou město při jednáních s Manthellanem má. Podnětem ohledně podmínek původně vypsaného výběrového řízení se ovšem zabývá i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Pracovní skupina

„Miroslav Pišťák a Zdeněk Peichl nejsou členy pracovní skupiny, která se zabývá otázkou KASCentra, ale oba dva ji řídili. Vždyť je to jako za socialismu! K jakým závěrům asi mohou dojít?" poukázal na absurdní skutečnost Jan Navrátil.

Petice bez odpovědi

„Petici ohledně KASCentra podepsalo asi 1 400 lidí, ale doposud nepřišla z radnice žádná odpověď," dodal Navrátil. „Není před volbami, tak se jednáním s lidmi nezdržují," komentoval tuto skutečnost jeden z přítomných demonstrantů.

(dah)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář


související kauzy |
 
Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce