Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskKomerční centrum se společenskou zástěrkou

Komerční centrum se společenskou zástěrkou
11.04.2011

Celé to vypadá jako habaďůra, říká Jan Navrátil

Prostějov - Proč se pánové Zdeněk Peichl, Vlastimil Uchytil a Pavel Drmola zasadili o to, aby se vznikající obchodně společenské centrum na místě dnešního KAScentra omezilo na pouhé komerční využití Manthellanem? A proč město, které propaguje transparentnost výběrových řízení, připustilo tak zásadní změnu původních podmínek? Otázek nad tímto problémem visí spousta, některé odpovědi by mohlo přinést zasedání zastupitelů a rozhodnutí soudu, který posuzuje platnost podepsané smlouvy.

Změna podmínek

Původní záměr požadoval začlenění společenského sálu, tržnice a parkoviště. „Druhý záměr vydala rada města až čtrnáct dní po podpisu smlouvy na prodej a pronájem příslušných pozemků. Občané jsou vedeni k domněnce, že jde o obchodně společenské centrum, ale společenská stránka z toho už dávno vypadla. Celé to vypadá jako habaďůra, kdy od začátku šlo jen o komerční záležitost a podmínky se účelově měnily za pochodu," poukazuje na nestandardní průběh výběrového řízení

aktivista Jan Navrátil (na snímku).

Ve smlouvě, schválené loni v létě, se město na základě interních analýz rozhodlo realizovat výstavbu společenského sálu samostatně ve vlastní režii. „To považuji za podraz. Interní analýzu prováděli Zdeněk Peichl, Vlastimil Uchytil a Pavel Drmola jakožto vyjednávací tým za tichého souhlasu ČSSD," konstatuje Jan Navrátil. Se svým dotazem se obrátil na vedení města. „Radní Zdeněk Peichl mi řekl: „Ta smlouva už se nedá vzít zpět!" V té jedné větě a v tom úšklebku bylo jasné všechno," vzpomíná Navrátil, který vidí druhý podraz v ustanovení, že stávající tržnice se umístí mimo dotyčné pozemky.

Tisková mluvčí radnice Jana Gáborová tvrdí, že výstavba nového společenského sálu je stále pečlivě zvažována. V otázce interního šetření ve Společenském domě nás odkázala na starostu Miroslava Pišťáka. Ten ovšem na dotaz neodpověděl.
Proč tedy vedení města na jedné straně tvrdí, že zvažuje možnosti, a na druhé straně, že smlouvu nelze vypovědět?

Levné pozemky i budova

Miliardová zakázka pro Manthellan přihrála společnosti lukrativní pozemky v centru města za podhodnocenou cenu 2 214 Kč/m2. „Tato cena byla stanovena s ohledem na kulturní využití pozemků. V situaci, kdy si tam kupec může postavit, co chce, by podle odhadce cena zřejmě přesáhla pět tisíc korun za metr čtverečný," upozorňuje Navrátil.

Rovněž prodejní cena budovy KAScentra se jeví podhodnocená. „Hodnota, za kolik by se dnes postavila stejná budova, je vyčíslena na 225 milionů korun. Účetní hodnota po odpisech činí 117 milionů, ale město ji prodává za 14,5 milionu. To je neadekvátní," říká Navrátil a podotýká, že relativně nové parkoviště mezi Společenským domem a Finančním úřadem je věnováno Manthellanu zdarma.

Žaloba je u soudu

Žaloba na zneplatnění smlouvy leží u soudu. Na soudní poplatek se složila stovka lidí. „Chtěli jsme, aby se případu ujala advokátka Jana Zwyrtek Hamplová z Mohelnice, protože místní právník by mohl být pod velkým tlakem. Manthellan naše námitky smetl ze stolu s tím, že občan v této věci nic nezmůže. K tomuto názoru se připojilo i město Prostějov. Posléze se k naší žalobě ale přidal Prior jakožto neúspěšný účastník výběrového řízení," vysvětluje Navrátil, který v současné době apeluje na zastupitele, aby se v této věci angažovali.

Zmatené hlasování

Jelikož Jan Navrátil v tomto volebním období už nepatří mezi zastupitele, proběhlo o jeho případném řečnickém vystoupení na zasedání zastupitelstva hlasování. „Poté následovalo druhé hlasování, zda mohu podat návrh, čímž se procedura natolik zkomplikovala, že hlasující už nevěděli, o čem a jak vlastně hlasují a celé to bylo prohlášeno za zmatečné," připomíná Navrátil úsměvný průběh jednání zastupitelstva.

Územní plány s frekvencí letáku Kauflandu

Za jedno volební období už proběhlo v Prostějově kolem deseti změn územního plánu města. „Změna stíhá změnu. Vycházejí s frekvencí letáku Kauflandu a také se stejným významem. Proč se změny neuskuteční třeba jednou za rok?" ptá se Jan Navrátil.

O vyjádření ke změnám v podmínkách výstavby jsme požádali i radního Zdeňka Peichla a společnost Manthellan.

(dah)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář


související kauzy |
 
Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce