Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskJe znovu ve hře náhrada za Kasko?

Je znovu ve hře náhrada za Kasko?
09.05.2013 15:13

Prostějov – Státní zastupitelství si prostudovalo podklady a vyjádřilo k podnětu, který loni v říjnu podali zastupitelé Prostějova za TOP 09. Týkal se podání žaloby o neplatnost smlouvy mezi městem a firmou Manthellan, která plánuje stavbu prodejního komplexu Galerie Prostějov v lokalitě současného Kaska. Zpráva okresního zastupitelství posiluje pochybnosti o platnosti smlouvy.

„Konstatuje, že pokud dojde k převodu majetku města v rozporu s původně zveřejněným záměrem, je to, jako by byl převeden bez jeho zveřejnění. Ze zákona pak vyplývá, že pokud obec záměr nezveřejní, je právní úkon od počátku neplatný,“ říká Aleš Matyášek, předseda klubu TOP 09.

Kritici smlouvy dlouhodobě argumentují tím, že je pro Prostějov nevýhodná. Minulé zastupitelstvo totiž investorovi slíbilo levně prodat pozemky v centru města, ovšem bez záruk, že za společenský sál Kaska vznikne náhrada.

„V podnětu jsme poukazovali na nesoulad mezi vyhlášeným záměrem o pronájmu a následném prodeji nemovitostí a smlouvou o smlouvách budoucích, jejímž obsahem je převod městských nemovitostí jinému subjektu,“ podotýká Matyášek s tím, že převod ještě nenastal a státní zastupitelství tak nijak zasáhnout nemůže.

Radní to proberou v úterý

„Budeme se touto záležitostí zabývat až v úterý na jednání rady. Osobně se přikláním k tomu, že bychom se měli držet řešení, s jakým Manthellan původně zvítězil a které zahrnuje vybudování nejen komerčního, ale i společenského centra,“ naznačil radní Zdeněk Fišer, který má stavbu Galerie Prostějov na radnici v gesci. Případnou stavbu víceúčelové haly v areálu někdejších jezdeckých kasáren označil v této souvislosti za náhradní variantu, o níž zdaleka není rozhodnuto.

Začalo zjišťovací řízení

Galerie Prostějov s obchody, službami, restaurací a zázemím pro administrativu má mít tři nadzemní a dvě podzemní podlaží. Právě v podzemí se počítá se čtyři sta třiceti místy pro zaparkování. Minulý týden začalo přitom zjišťovací řízení týkající se posuzování vlivů této stavby na životní prostředí.

Odpůrci bourání Kaska z občanského sdružení Pro Prostějov, které posbíralo dvě stě čtyřicet podpisů Prostějovanů a stalo se tak oficiální zástupcem veřejnosti, bude v rámci posuzování vlivů na životní prostředí opět požadovat takzvanou velkou EIA.

„Hlavní problém vidíme v plánovaném velkém výkopu pro základy a podzemní část stavby,“ naznačil Jan Navrátil ze sdružení Pro Prostějov. (das)

Jak dlouho bude ještě sloužit sál současného Kaska? Foto: archiv Společenský dům Prostějov

Čtěte také:

Odpůrci bourání vstoupili do hry o Kasko. Díky podpisům mohou ovlivnit regulační plán

Kasko: opozice hrozí žalobou za podvod, město nařčení odmítá


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce