Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskHorská služba hlásí prudký nárůst úrazů v Jeseníkách

Horská služba hlásí prudký nárůst úrazů v Jeseníkách
21.02.2020 16:30

 Devět zásahů během pouhých tří hodin zaznamenali ve čtvrtek po poledni členové Horské služby Jeseníky jen na sjezdovkách na Červenohorském sedle.

Nárůst během dnešního odpoledne hlásily i další stanice jesenické HS. „Projevil se masivní příjezd návštěvníků pohoří před prodlouženým víkendem na začátku jarních prázdnin Jihomoravského kraje. Na sjezdovkách leží sníh, vše láká k zimním sportům a naši záchranáři pomalu nestačili svážet zraněné na stanici,“ popsal čtvrteční odpoledne Vítězslav Kaller, náčelník Horské služby Jeseníky.

Všechny úrazy se přihodily na sjezdovkách, mimo skiareály nedošlo k žádnému dnešnímu zásahu. „V jednom z případů došlo při pádu k podezření na úraz páteře, takže k nám zamířil i vrtulník Letecké záchranné služby. Ostatní úrazy jsme ošetřili sami a vážnější předali posádkám sanitních vozů. To znamená, že i nemocniční zařízení dnes měla více práce,“ komentoval dění na Červenohorském sedle i v jiných střediscích náčelník Kaller.

Sjezdové tratě jsou doslova přeplněné a vypadá to, že mnoho jejich návštěvníků vytáhlo lyže letos poprvé. „Dá se říci, že valná většina úrazů, a většinou šlo o poranění kloubů, byla zaviněna přeceněním schopností zraněných lyžařů. Takové riskování po delší přestávce pochopitelně vede ke zvýšené možnosti úrazu,“ doplnil Vítězslav Kaller.

Zároveň připomněl, že všichni lyžaři, nejen ti méně zkušení, by měli bezpodmínečně dodržovat Desatero FIS pro bezpečný pohyb na sjezdových tratích. Tato pravidla pak najdou návštěvníci hor na webových stránkách Horské služby www.hscr.cz. „Vzhledem k tomu, že o jarních prázdninách se na sjezdovkách pohybuje víc dětí, než obvykle, vyzývám zároveň lyžaře k ohleduplnosti k ostatním,“ zdůraznil náčelník Kaller. (red)

Ilustrační foto HS Jeseníky


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU

Vážení čtenáři, pokud váš vzkaz obsahuje velmi ostrou kritiku
nebo dokonce obvinění z protiprávního jednání konkrétních
osob nebo organizací, je nezbytné, abyste na sebe uvedli
aspoň jeden platný kontakt (výhradně pro potřeby redakce).
Napomůžete tím zveřejnění.

Jméno:
E-mail:
Komentář:
 

kod

     
 
Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce