Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskHaDivadlo slaví 45 let. Představením v rodném Prostějově

HaDivadlo slaví 45 let. Představením v rodném Prostějově
06.10.2019 08:27

Představením brněnského HaDivadla Vyhnání Gerty Schnirch si diváci v Městském divadle v Prostějově v pátek 15. listopadu 2019 mohou připomenout vznik tohoto jedinečného souboru. HaDivadlo vzniklo v Prostějově v roce 1974, u jeho zrodu stál režisér Svatopluk Vála a dramaturg Josef Kovalčuk.

HaDivadlo navázalo na hnutí studiových divadel ze 70. let minulého století. Vyhraněnou poetikou patřilo k nejpozoruhodnějším českým scénám 70. a 80. let. Zatímco divadelní zájezdy ve velkých městech se setkávaly s mimořádným ohlasem publika i divadelních odborníků, v rodném Prostějově byl ohlas tohoto ansámblu poněkud problematický. Po deseti letech HaDivadlo Prostějov opustilo a stalo se jednou z předních brněnských scén.

HaDivadlo oslaví 45 let svého vzniku představením Kateřiny Tučkové a Mariána Amslera Vyhnání Gerty Schnirch. Příběh o lidském osudu zlomeném dějinami, o vině Čechů a Němců, o tom, zda je možno odpustit a porozumět, je dramatizací úspěšného románu současné české prozaičky Kateřiny Tučkové. Vychází z historických událostí, nedílně spojených s minulostí města Brna. Konkrétně zobrazuje tzv. „brněnský pochod smrti“ a osudy jeho účastnice, Gerty Schnirch, pocházející z německo-české rodiny.

Inscenace získala Cenu Divadelních novin 2015 v kategorii Činoherní divadlo, představitelka hlavní role Sára Venclovská byla nominována na Cenu Divadelních novin 2015 za herecký výkon.

Další významnou postavou, která ovlivnila tvář souboru, byl Arnošt Goldflam. Komedie jednoho z nejvýraznějších zakladatelů HaDivadla - herce, dramatika, režiséra, pedagoga a spisovatele Arnošta Goldflama Dámská šatna je zařazeno do oslav již v neděli 10. listopadu 2019. Že nejdůležitějším místem v divadle je dámská šatna se mohou diváci přesvědčit v podání Daniely Kolářové, Dany Batulkové, Evellyn Pacolákové a Petry Tenorové. Představení bude uvedeno i v rámci předplatitelské skupiny A.

Po celou dobu oslav bude ve foyer výstava fotografií HaDivadlo V PROSTĚJOVĚ OBJEKTIVEM BOBA PACHOLÍKA sestavená z inscenací HaDivadla uvedených v Městském divadle v Prostějově.

Prodej vstupenek na představení Vyhnání Gerty Schnirch byl zahájen 19. srpna a na představení Dámská šatna byl zahájen 1. října v podkladně Městského divadla v Prostějově. (red)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU

Vážení čtenáři, pokud váš vzkaz obsahuje velmi ostrou kritiku
nebo dokonce obvinění z protiprávního jednání konkrétních
osob nebo organizací, je nezbytné, abyste na sebe uvedli
aspoň jeden platný kontakt (výhradně pro potřeby redakce).
Napomůžete tím zveřejnění.

Jméno:
E-mail:
Komentář:
 

kod

     
 
Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce