Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskGalerie Prostějov: výhrady radních a zastánců Kaska se podobají. Řeknou je lidem společně?

Galerie Prostějov: výhrady radních a zastánců Kaska se podobají. Řeknou je lidem společně?
27.05.2013 16:09

Prostějov – Kolem Galerie Prostějov a Společenského domu (Kasko), který má obřímu prodejnímu komplexu ustoupit, je nyní živo. Město veřejně prezentuje devítibodové vyjádření k opětovnému zahájení EIA a obsáhlé připomínky ke zjišťovací proceduře, které se týká vlivů této stavby na životní prostředí, zformulovalo jako oficiální účastník řízení také občanské sdružení Pro Prostějov. To pozvalo vedení města na dnešní občanskou debatu o budoucnosti Kaska. Nad tím, zda někdo z radních opravdu přijde, visí ale otazník. 

„Přivítáme všechny, jimž není osud společenského centra lhostejný. Hosty budou architekt a urbanista Jiří Roubík, Martin Marek ze sdružení Ano pro Plzeň a účast přislíbil i opoziční zastupitel Aleš Matyášek. Pozvaní jsou i zástupci vedení Prostějova,“ vyjmenoval Jan Navrátil ze sdružení Pro Prostějov, které veřejnou diskuzi organizuje ve středu v šest hodin večer v sále Kaska.

Každého věc

„Nevím, že by se na ni někdo z nás chystal. Nemluvili jsme o tom,“ reagoval v pondělí na dotaz redakce iprostejov.cz Zdeněk Fišer, který má věci kolem stavby Galerie Prostějov v gesci, a odkázal na kolegu z rady Jiřího Pospíšila. Náměstek primátora se vyjádřil neurčitě v tom smyslu, že účast na debatě je každého osobní záležitostí.

„Písemnou pozvánku jsem zasílal také primátorovi Miroslavu Pišťákovi a obeslal jsem e-mailem i všechny prostějovské zastupitele. Někteří se mi už omluvili,“ zmínil se Jan Navrátil.

Podtitul rozpravy Ještě není rozhodnuto! výmluvně poukazuje na to, o čem bude řeč. „Pokud se obchodní komplex v lokalitě současného Kaska postaví, přijdeme o společenský sál, který je největší na střední Moravě, o sto padesát parkovacích míst a o cenné pozemky v centru Prostějova. Získáme za to starosti s dopravou, věcnými břemeny a hlavně s náklady na nový sál, novou tržnici a nová parkoviště,“ tvrdí odpůrce bourání Kaska Navrátil.

Obdobné námitky

Podle svých slov pociťuje na druhou stranu určitý posun v postojích radnice. Dokumentuje to na vyjádření k EIA, které vyvěsila na své webové stránky. Připomínky a doporučení z hlediska vlivu Galerie Prostějov na životní prostředí, jež stanovisko města obsahuje, se v mnohém shodují s výhradami, které sepsalo sdružení Pro Prostějov.

Společné obavy panují například z příliš hlubokého založení stavby, dopadů na podzemní vody i okolní stavby. „Při stavební činnosti v této lokalitě se už problémy objevily. Během budování objektu na parkovišti mezi Hradební a Uprkovou ulicí došlo k otřesům, které poškodily sousední objekty. A škoda související s trhlinami se řeší i u stavby v Uprkově ulici u průchodu na Žižkovo náměstí,“ informoval již dříve radní Zdeněk Fišer.

A styčné body jsou také v otázkách kladených na budoucí parkování a dopravní infrastrukturu. Sdružení však na rozdíl od města upozorňuje na absenci slibované společenské funkce komplexu a připomíná také ekonomická rizika v souvislosti s tím, že Galerii Prostějov bude v bezprostředním sousedství konkurovat nový Prior.

Oficiální vyjádření radnice k zahájení EIA pak otevírá problematiku cyklostezek. „Doporučujeme zaměřit se na vyřešení prostupnosti území pro pěší, cyklistickou, individuální automobilovou a veřejnou hromadnou dopravu v průběhu i po realizaci záměru,“ stojí v textu s tím, že z předložených podkladů lze očekávat přerušení stávajících tahů pro cyklisty.

Galerie Prostějov s obchody, službami, restaurací a zázemím pro administrativu má mít tři nadzemní a dvě podzemní podlaží. (das)

V prostějovském Kasku se bude ve středu diskutovat o jeho budoucnosti. Foto: D. Sekanina


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce