Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskFenky Bella a Anička pomáhají pacientům v Nemocnici Prostějov

Fenky Bella a Anička pomáhají pacientům v Nemocnici Prostějov
13.02.2020 08:28

Canisterapeutické fenky Arnika a Bella, obě plemene hovawarta, ze Spolku Arnicanis nově dochází k dlouhodobě nemocným pacientům LDN Nemocnice Prostějov. Pacientům mají pomoci překonat fyzické a duševní problémy. Štěňátko Hovawarta jménem Bella, se díky příspěvku od Nadace Agel ve výši 49 tisíc korun pilně učí řemeslu canisterapie a získává potřebné zkušenosti.

Majitelka obou fenek, Blanka Hašová ze Spolku Arnicanis pomáhat duším, s nimi nově dochází k pacientům na oddělení LDN, které disponuje 96 lůžky. „Cením si možnosti obnovit canisterapii na našem oddělení a z předchozích zkušeností s touto metodou vím, že bude mít pozitivní vliv na naše pacienty. Přítomnost canisterapeutického psa významně zpříjemňuje pacientům pobyt v nemocnici, pomáhá jim se zklidnit a rozptýlit. U obzvlášť nepřístupných pacientů zprostředkovává nezbytnou komunikaci mezi pacientem a personálem, často je i součástí celkové rehabilitace pacienta,“ uvádí Michal Hleb, primář LDN.

Kvalitní canisterapie totiž účinně motivuje. „Těžko přesvědčíte seniora, který je po mozkové mrtvici, aby cvičil, když jej každý pohyb bolí. Ale nemusíte jej dvakrát pobízet, aby natáhl ruku a dal psovi piškot, přitom podpoříte jeho motoriku. Obdobně pracujete i s dětmi,“ popisuje účinky canisterapeutka s tím, že jí velmi pomáhá, když ji zdravotní sestry navedou, co by pro daného klienta mohlo být přínosem.

Blanka se canisterapii s Aničkou věnuje již více než šest let a devítiletá fenka brzy přenechá své místo Belle. Než se tak stane, musí Bella dokončit canisterapeutický výcvik. „Skládá zkoušky základní poslušnosti a speciální cviky. Testuje se chování psa ve vypjatých situacích. Pak teprve získá certifikát a každé dva roky bude obnovovat povahové zkoušky psa, ale nepochybuji, že to zvládne. Bella má velkou podporu od Nadace Agel, které děkuji za to, že do jejího výcviku vložila finance a já díky tomu můžu nadále pokračovat v úspěšné canisterapii s pacienty,“ říká vděčně Hašová, která vycvičí prvního nemocničního psa pro zdravotnickou skupinu AGEL.

NADACE AGEL ročně vyhoví také desítkách individuálních žádostí o asistenčního či canisterapeutického psa. Celkově již od svého vzniku podpořila přes 1 000 žadatelů celkovou částkou přesahující 27 milionů korun.

(Zdroj: Nemocnice Pv)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU

Vážení čtenáři, pokud váš vzkaz obsahuje velmi ostrou kritiku
nebo dokonce obvinění z protiprávního jednání konkrétních
osob nebo organizací, je nezbytné, abyste na sebe uvedli
aspoň jeden platný kontakt (výhradně pro potřeby redakce).
Napomůžete tím zveřejnění.

Jméno:
E-mail:
Komentář:
 

kod

     
 
Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce