Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskExotika norských ostrovů ve Špalíčku

Exotika norských ostrovů ve Špalíčku
20.07.2011

Prostějov - Severská magická příroda v kombinaci s loděmi jako všudypřítomným dopravním prostředkem v Norsku - to je náplní nově instalované výstavy dvojice prostějovských fotografů Josefa France a Ivo Snídala v restauraci a kavárně Špalíček.

Snímky vznikly před rokem, takže výstava je retrospektivní. „Na cestě po Norsku a Švédsku jsme pobývali přesně před rokem. Navštívili jsme tři národní parky," komentovali šestnáctidenní dobrodružnou výpravu pětice fotografů, v níž nechyběl ani dnes už nežijící Luděk Mařák, autoři ze Spolku prostějovských fotografů Ivo Snídal a Josef Franc.

„Byli jsme dobrá parta, rozprchli jsme se po krajině a každý si fotil svoje. Některá místa jsou ale tak magická, že je fotografovali všichni. Když jsme potom letos v zimě pořádali v prostějovském zámku výstavu nás pěti autorů, jako průřez z této cesty, nastala malá hádaná, která z fotek se tam objeví," vzpomínal „nížinný fotograf" Ivo Snídal, který na této cestě výjimečně šplhal po horách.

franc

Josef Franc

Lovci snímků se nechali „ideologicky zblbnout" od Josefa France a vydali se do divočiny na pět tisíc kilometrů dlouhou trasu. „Nejdelší část cesty jsme strávili na trajektu. Ubytování jsme měli zajištěné ve srubech a užívali si svobodu. Auto ale nikdo řídit nechtěl. Ostatní totiž vždycky volají: „Zastav!" a chtějí něco fotit. Uviděli jsme třeba losici, ale než jsme se vyhrnuli z auta, byla pryč. Zato máme úlovek v podobě soba, který pomalu kráčel po silnici a za ním jela krokem auta. Neměl kam uhnout, protože silnice byla oplocená," přiblížili fotografové s tím, že norské a švédské snímky budou součástí určitě i dalších výstav. „Lofoty tvoří pět velkých ostrovů spojených mosty, případně tunelem. Je tam krásná příroda a lidé žijí v souladu s ní. Seveřané se nestydí natřít plastové okno na červeno, aby jim ladilo s umírněností jejich staveb. Neradi kácí stromy. Velký smrk jim nevadí, ani když ho mají metr před dveřmi," podotkl Ivo Snídal.

A kam se chystají autoři příště? „Pár snů bychom si ještě rádi splnili - třeba Island," prozradil Josef Franc.

Výstava s norskými snímky bude ve Špalíčku k vidění do 19. srpna.

(dah)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce