Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskEkologové rozvěsili na Hloučele desítky budek

Ekologové rozvěsili na Hloučele desítky budek
24.02.2013

Prostějov - Ani husté sněžení neodradilo v sobotu ochránce přírody z prostějovského Ekocentra Iris, aby se nepustili do toho, co měli v plánu. V lesoparku Hloučela rozvěsili další ptačí krmítka, budky a takzvané hmyzí hotely. Nyní je jich tu už několik desítek.

Vyrobili je účastnící tvořivých dílen v Irisu, poslední z nich byla ještě v pátek. „Přišlo třicet lidí a stihli jsme jich udělat skoro dvacet," spočítala Petra Orálková z Ekocentra.

Kromě hmyzích hotelů, kde se na jaře uhnízdí samotářské včely, které pomáhají včelám medonosným opylovat rostliny, rozvěšovali ochránci přírody také ptačí budky. „Předpokládáme, že si je najdou hlavně drobní pěvci, rehci, sýkorky, špačci, ale i další druhy," zmínila se Orálková a pozvala na vycházku spojenou s dalším rozmisťováním ptačích obydlí na přírodovědně cenných lokalitách v okolí Alojzova, Plumlova a Dětkovic. Uskuteční se v sobotu 9. března. (jač)

Další budky přibyly v biokoridoru poblíž občerstvení U Abrahámka. Foto: (jač)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU

Vážení čtenáři, pokud váš vzkaz obsahuje velmi ostrou kritiku
nebo dokonce obvinění z protiprávního jednání konkrétních
osob nebo organizací, je nezbytné, abyste na sebe uvedli
aspoň jeden platný kontakt (výhradně pro potřeby redakce).
Napomůžete tím zveřejnění.

Jméno:
E-mail:
Komentář:
 

kod

     
 
Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce