Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskDva komíny jdou k zemi

Dva komíny jdou k zemi
17.02.2012

Prostějov - Dnes začala demolice cihlového komínu u sladovny dosahující výšky 38 metrů. Za pár dní bude rozebrán i sousední, 32metrový, tovární komín bývalé výtopny pivovaru. Kvůli husté okolní zástavbě je nutné komíny rozebrat ručně - pomocí horolezecké techniky.

Zeptali jsme se jednatele firmy TSMONT CZ, která demolici realizuje, Tomáše Slámy:


Jak dlouho trvá rozebrat takový komín?

„Obecně záleží na umístění, konstrukci, proporcích a technickém stavu. V tomto případě je předpoklad: komín na sladovně pět dnů, komín výtopny rovněž."

Jak se při demolici postupuje?

komin„Vzhledem k umístění komínů a husté okolní zástavbě je nutné komíny šetrně nedestruktivně rozebrat. To realizují dva pracovníci - horolezci - a jeden asistent pod komínem. Ten organizuje a dohlíží na dodržování zákazu vstupu do nebezpečného pásma v prostoru dole a dále zajišťuje potřebnou podporu pracovníkům nahoře. Ti s využitím horolezecké techniky postupně rozeberou konstrukci nástavce - stříšky komína (na snímku) a poté rozeberou cihlové zdivo pomocí elektrického bouracího kladiva. Vybourané zdivo se vhazuje do komína, kde bude později naloženo a odvezeno na recyklaci."

Jsou tyto dva prostějovské komíny typické, nebo mají nějaká specifika?

„Komíny jsou celkem standardní. Menší komín sloužil k odvodu spalin vzniklých při spalování uhlí ve výtopně, která vytápěla sladovnu.Větší odváděl teplý vzduch z budovy sladovny, kde se jeho pomocí vysoušelo naklíčené zrno."

V příštích dnech, kdy bude demolice pokračovat, přineseme další informace.

(dah)

Foto: TSMONT CZ


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU

Vážení čtenáři, pokud váš vzkaz obsahuje velmi ostrou kritiku
nebo dokonce obvinění z protiprávního jednání konkrétních
osob nebo organizací, je nezbytné, abyste na sebe uvedli
aspoň jeden platný kontakt (výhradně pro potřeby redakce).
Napomůžete tím zveřejnění.

Jméno:
E-mail:
Komentář:
 

kod

     
 
Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce