Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskDo Drahan budou jezdit turisté na exkurzi umělé hornické štoly (foto)

Do Drahan budou jezdit turisté na exkurzi umělé hornické štoly (foto)
05.03.2014 10:16

Drahany – Prostějovsku přibude letos turistická atrakce, jakou nemají široko daleko. Umělá štola v podzemí regionálního muzea v Drahanech bude připomínat, že v nedalekém Repešském žlebu těžili lidé od pravěku železnou rudu.

„Dobývání železa v lesích u Stínavy je doložené od Keltů až do poloviny šestnáctého století. Před druhou světovou válkou se lidé kolem místního nadšence Jana Vojáčka snažili těžbu obnovit, což se jim sice nepodařilo, ale na druhou stranu učinili senzační objev. Graptolitické břidlice, které se v Repešském žlebu našly, jsou nejstarším geologickým útvarem na Moravě,“ zmínil se kurátor muzea Drahanska Pavel Moš.

Štolu ve sklepení bývalé školy, kde muzeum našlo své zázemí teprve minulý rok, buduje vlastníma rukama. „Stojky se přepaží stropnicí a vznikne takzvaná zárubeň. Soustava zárubní pak vytvoří základ pro umělou štolu, kam budou návštěvníci vcházet potmě. Na hlavu dostanou přilbu s čelovkami,“ popisuje Pavel Moš, který štolu Jan, pojmenovanou na počest Jana Vojáčka, hodlá otevřít hned na začátku sezony.

Sýrobraní

Tu 3. května zahájí drahanské Sýrobraní. „Podle starého pernštejnského urbáře z roku 1590 totiž Drahany, Otinoves, Hartmanice, Bousín a Rozstání odváděly vždy o svatém Jiří celkem sto šest bochníků sýra. Spolu s Určicemi tak zásobovaly sýrem plumlovské panstvo. První sen sezony si tak užijeme s ovečkami, na salaši se bude vyrábět sýr a další mléčné dobroty. Lidé také uvidít zpracování vlny a předení na kolovratu,“ přiblížil kurátor Muzea Drahanské vrchoviny.

Unikát

Štola, která kromě bezmála autentického zážitku, nabídne také klasické informační panely s poučením a reprodukcemi o těžbě železa, bude ojedinělou expozicí svého druhu minimálně na Moravě. Vzácným exponátem tu přitom bude původní stojka z období těžby ve štole u Stínavy ve středověku. Zatím je v depozitáři výzkumníků a akademických geologů v Praze.

„Za podobným zážitkem, jaký nabídneme v Drahanech, si lze zajet nejblíže do Ostravy, kde mají uhelnou štolu z devatenáctého století. Mimochodem před první válkou vzniklo v Drahanech družstvo, které se v obci pokusilo o těžbu uhlí,“ poznamenal Pavel Moš. (prolon)

Stavba štoly Jan ve školním sklepě v Drahanech. Foto: prolon

Čtěte také:

Prostějovsko má nové muzeum. Na co v Drahanech lákají turisty? Přijďte se podívat!

Do Drahan budou jezdit turisté na exkurzi umělé hornické štoly (foto) Do Drahan budou jezdit turisté na exkurzi umělé hornické štoly (foto) Do Drahan budou jezdit turisté na exkurzi umělé hornické štoly (foto) Do Drahan budou jezdit turisté na exkurzi umělé hornické štoly (foto) Do Drahan budou jezdit turisté na exkurzi umělé hornické štoly (foto) Do Drahan budou jezdit turisté na exkurzi umělé hornické štoly (foto) Do Drahan budou jezdit turisté na exkurzi umělé hornické štoly (foto)

Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU

Vážení čtenáři, pokud váš vzkaz obsahuje velmi ostrou kritiku
nebo dokonce obvinění z protiprávního jednání konkrétních
osob nebo organizací, je nezbytné, abyste na sebe uvedli
aspoň jeden platný kontakt (výhradně pro potřeby redakce).
Napomůžete tím zveřejnění.

Jméno:
E-mail:
Komentář:
 

kod

     
 
Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce