Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskDnes je 5. ledna

Dnes je 5. ledna
05.01.2018 07:35

Dne 5. ledna 1887 byly v Česku poprvé použity lyže - Josef Rössler-Ořovský sjel na lyžích Václavské náměstí. Josef Rössler-Ořovský byl všestranný český sportovec a schopný sportovní organizátor. Patří dodnes k největším postavám českého sportu. Má zásluhy na zavedení řady sportů v českých zemích. Spolupracoval při zakládání četných sportovních klubů a sportovních svazů. Byl především výborným veslařem, ale byl činný i v rychlobruslení, v ledním hokeji, tenise, jachtingu, lehké i těžké atletice, fotbalu a kanoistice. V roce 1887 také dostal z Norska brusle a dva páry lyží (lyže objednal v podstatě omylem, neboť když si psal o ceník bruslí, připsal pod jméno „Bruslařský klub Praha“. To si v Norsku vyložili jako Bruslar ski klub – Bruslarův lyžařský klub – a ke katalogu bruslí přiložili i nabídku lyží.) Lyže vyzkoušeli se svým bratrem v noci z 5. na 6. ledna 1887 na Václavském náměstí. V zimě roku 1887 založil ski-klub. Jednalo se o první lyžařský klub v Evropě mimo území Skandinávie. Byl také vynikající diplomat a hlavně díky jeho úsilí (spolu s Dr. Jiřím Guthem-Jarkovským) se čeští sportovci zúčastnili letních olympijských her 1912 ve Stockholmu jako samostatná země.

Přípomeňme ještě nekoilik dat z historie. Od 5. ledna 1914 zavedl Ford Motor Company v USA osmihodinovou pracovní dobu. Tentýž den v roce 1933 byla v San Franciscu zahájena stavba Golden Gate Bridge. A v roce 1953 byla v pařížském divadle Théâtre de Babylone poprvé uvedena hra Samuela Becketta Čekání na Godota.

Svátek dnes slaví Dalimil, což je staré slovanské jméno. Překládá se jako „stále milý“, „vždy milý“ nebo také „buď pořád milý“. Jméno je u nás už poněkud archaické, je na 680. místě žebříčku oblíbených jmen. Nosí je necelé tři stovky Čechů (v Prostějově jeden) a jejich věkový průměr je 37 roků.

A nakonec ještě pranostika pro dnešní den - Je-li na Jména Ježíš hezký den, bude úrodný rok; je-li vítr, bude málo ovoce. Mějte hezký pátek.

(Zdroj a foto: Wikipedie)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU

Vážení čtenáři, pokud váš vzkaz obsahuje velmi ostrou kritiku
nebo dokonce obvinění z protiprávního jednání konkrétních
osob nebo organizací, je nezbytné, abyste na sebe uvedli
aspoň jeden platný kontakt (výhradně pro potřeby redakce).
Napomůžete tím zveřejnění.

Jméno:
E-mail:
Komentář:
 

kod

     
 
Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce