Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskDnes je 1. ledna

Dnes je 1. ledna
01.01.2018 08:12

První leden je první den roku podle gregoriánského kalendáře i juliánského kalendáře. Dnem 1. ledna počínal se rok podle kalendáře zavedeného Juliem Caesarem v Římě (45 př. n. l.). Považovat 1. leden za počátek roku se udrželo až do pozdního středověku, a to navzdory odporu římskokatolické církve. Pak byl tento zvyk na krátký čas potlačen, ale již na sklonku středověku se znova objevuje a od počátku 17. století se začal všeobecně prosazovat. V Čechách se stal 1. leden počátkem roku nejprve v pražské kanceláři arcibiskupské a teprve od 1. poloviny 16. století se prosadil obecněji. Dnes je 1. leden počátkem roku pro větší část obyvatel Země, ale pro mnohé tomu tak není, např. Čína, islámské země apod.

Dne 1. ledna 1770 vydala Marie Terezie nový trestní zákoník. První den roku 1831 byla založena Matice česká, původně peněžní fond a nakladatelství, později společnost pro vydávání české literatury. V roce 1933 se v novoročním čísle Lidových novin na spodním okraji jedné zapadlé strany se poprvé objevil mravenec s červeným šátkem na krku – Ferda Mravenec. Dne 1. ledna 1949 bylo město Zlín přejmenováno na Gottwaldov podle prvního komunistického prezidenta Klementa Gottwalda. Od prvního dne roku 1950 byla v ČSR zrušena staletí trvající praxe vedení matrik na farách. Napříště budou o matriky pečovat státní orgány.

Dnešní první den roku je současně státním svátkem: je Den obnovy samostatného českého státu. A k prvnímu dni v roce se váže řada pranostik. Například - Připadne-li Nový rok na pondělí, prorokuje se krutá zima, vlhké jaro, povodně a těžké nemoci. Nebo - Novoroční noc jasná a klidná, bude povětrnost pro úrodu vlídná. Ale také - Novoroční noc světlá a tichá bez deště a větru znamená dobrý rok. Mějte krásný první den roku 2018.

(zdroj a foto: Wikipedie)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU

Vážení čtenáři, pokud váš vzkaz obsahuje velmi ostrou kritiku
nebo dokonce obvinění z protiprávního jednání konkrétních
osob nebo organizací, je nezbytné, abyste na sebe uvedli
aspoň jeden platný kontakt (výhradně pro potřeby redakce).
Napomůžete tím zveřejnění.

Jméno:
E-mail:
Komentář:
 

kod

     
 
Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce