Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskZvířata v ZOO Olomouc za rok projedla bezmála šest milionů

Zvířata v ZOO Olomouc za rok projedla bezmála šest milionů
26.02.2019 06:32

Sčítací komisaři inventury počítali, až se dopočítali. Zahrada chová 409 druhů zvířat v počtu 1898 kusů. Uživit takto početnou domácnost, jejíž členové jsou v některých případech v dobrém slova smyslu „pěkně“ vybíraví, ale není nikterak snadné. V roce 2018 se za krmivo utratilo 5 833 096 Kč. Z tohoto plynou náklady na jeden krmný den 15 981 Kč.

„Nejdražší strávníci na krmení jsou rejnoci a gepard, jejichž průměrná denní krmná dávka stojí více než 200 korun,“ objasňuje krmivářka Dana Smičková a dodává: „Snažíme se, aby strava byla co nejpřirozenější a pestrá. Kvalitní výživa je nezbytnou součástí úspěšného chovu.“
Ani letos si své prvenství v nejvyšších finančních částkách za krmivo nenechali ujít masožravci. Hodovali za 1 351 953 Kč. Třeba takový lev berberský - v olomoucké zoo je krmná dávka určena 30 kilogramy masa na kus a týden. Mnohdy se návštěvníci pozastavují nad jídelníčkem zvířecích svěřenců a doslova jim závidí jejich nedělní oběd. Takovým typickým „provokatérem“ je gepard. Jedná se o nejnáročnějšího konzumenta čerstvého masa - kuřecí steaky bez kosti, vepřové či králičí maso, to jsou jeho oblíbené pochoutky.

A kdo patří mezi největší labužníky? Ti nejmenší z nejmenších – drápkaté opičky. Jejich potravu tvoří běžné i exotické ovoce, vitamíny, minerály, med, myšata, v létě květy pampelišek, speciální krmiva určená pro tyto druhy opic, křepelčí vajíčka, hmyz v podobě cvrčků, sarančat, či švábů. Mravenečníci mají menu také pestré, neboť jim v zahradě podávají jemně namleté maso s vejci, banány, ovesné vločky, kvalitní granule pro psy bez lepku, neschází ani minerály s vitaminy.
A kdo je nejskromnější? Krajta vodní. Krmí se jednou za měsíc.


Co všechno zvířata snědla a kolik to stálo:

Maso (1 351 953 Kč)
Ovoce a zelenina (873 762 Kč)
Granule pro kopytníky (944 012 Kč)
Granule pro ptáky (192 425 Kč)
Granule pro opice (109 695 Kč)
Seno, sláma (768 735 Kč)
Zrniny (128 516 Kč)
Hlodavci, králíci (386 491 Kč)
Hmyz (214 218 Kč)
Mořské plody (70 000 Kč)
Speciální přísady (44.264 Kč)
Vejce (44 200 Kč)
Ostatní
Nejvíce se spotřebuje jablek, mrkve, hovězího masa a granulí pro žirafy. Na okus se jezdí 3krát týdně na Libavou.

(Zdroj: ZOO Olomouc)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce