Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskZoufalí obyvatelé chtějí domobranu

Zoufalí obyvatelé chtějí domobranu
31.07.2012

Podle policie kriminalita klesá

Dřevnovice / Dobromilice - Lidé uvažují o domobraně, mají strach o své majetky a bezpečí. Taková situace je ve vesnicích, kde si už nevědí rady s místními komunitami Romů. Nedávné konflikty byly poslední kapkou v poháru nespokojenosti, který se plní už dlouhou dobu.

Nejedna obec Prostějovska, do které před lety ze Vsetína a Prostějova vystěhovali romské rodiny, se dnes potýká s velkým nárůstem romské populace, s nepořádkem a mezilidskými problémy. Situace je natolik vvhrocená, že v Dobromilicích a Dřevnovicích lidé chtějí zřídit domobranu. „Doufám, že to ustojíme, lidé se cítí být ohroženi," říká starostka Dřevnovic Bohumila Charvátová a doplňuje, že zdejší obyvatelé už nechtějí čekat. „Mají pocit, že se nic neděje a že je nikdo neochrání. Nespokojena je ale i romská komunita. Tvrdí, že jsme nesnášenliví," popisuje stav Charvátová. Sama, jak říká, ve své obci jednání mezi znesvářenými stranami vyvolat nechce z obavy, aby se věc nezvrtla na lynčování. „Toho se nesmírně bojím, proto se spojuji s Dobromilicemi i Němčicemi a společně toho snad zvládneme více. Chystáme na září jednání, kde problematiku budeme probírat. Bude to schůzka nejen starostů, ale i Policie ČR, hejtmanství, romského koordinačního centra a dalších," popisuje snahu situaci řešit Charvátová.

romTřicítka znesvářených

Jak jsme se dozvěděli od mluvčí prostějovský policistů Miluše Zajícové, právě před týdnem zasahovali policisté z Němčic v areálu Zdraví v Dřevnovicích. „Policisté na místě zjistili, že se zde hádala celkem asi třicítka osob. Obě skupiny na sebe pokřikovaly. Předmětem sporu bylo fyzické napadení 21letého mladíka, který seděl na dřevěném posezení společně se svými kamarádkami. Kousek od nich si hrálo několik malých romských dětí a neustále měly, podle vyjádření poškozeného a výpovědí dívek, jejich směrem házet kamení a prázdné PET láhve. Jeden z kamenů měl zasáhnout mladíka, který se rozběhl, dohonil devítiletého chlapce a dal mu facku. Po chvíli za ním přišel příbuzný chlapce spolu s několika dalšími Romy a ptal se ho, proč mu bije vnuka. Mladý muž celou situaci objasnil, načež ho příbuzný chlapce udeřil pěstí do brady. Na místě se začali scházet místní lidé, mezi nimi i starostka obce, která celou událost oznámila na policii," popisuje sled událostí Zajícová. Na místě pak zůstala policejní hlídka společně s psovodem, aby situaci pohlídala. Případ v současné době policisté šetří jako přestupek proti občanskému soužití.

Vře to i v Dobromilicích

To, že Romové nemají respekt ani před úřady a policií, už lidé nechtějí trpět ani v Dobromilicích. Tady na příští týden chystají jednání vyvolané občany, na kterém budou mimo jiné projednávat zmiňovanou domobranu. „Určitě k tomu jako obec zaujmeme stanovisko. Nedávno jsme tady projednávali problém s chováním Romů i s policií, prostějovskou sociálkou, byla zde i krajská romská koordinátorka Renáta Köttnerová a například zástupce organizace Člověk v tísni a Romodrom. Řešili jsme násilí, krádeže, nepořádek a požádali jsme hlavně policii o pomoc. Krajskou koordinátorku jsme žádali o záštitu, aby nedocházelo k organizovanému vystěhovávání Romů do malých obcí, jako tomu bylo v nedávné minulosti. Opět se sejdeme v září, navíc se zástupci úřadu práce a starosty okolních obcí, kteří o to projevili zájem," říká starosta Dobromilic Pavel Drnovský a doplňuje, že první kroky ve vytvoření domobrany se budou řešit právě na jednání v příštím týdnu.

Nic mimořádného?

Policisté tlumí vášně, podle nich se nejedná o nic mimořádného. Alespoň to tvrdí policejní mluvčí Miluše Zajícová: „Nedochází ani k nárůstu trestných činů, ba právě naopak. Páchaná kriminalita má sestupnou tendenci, v letošním roce došlo k rapidnímu poklesu trestných činů v těchto lokalitách."

(kaa)

Ilustrační foto: (kaa, dah)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce