Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskZOO Olomouc má první letošní mládě! 

ZOO Olomouc má první letošní mládě! 
12.01.2019 08:05

Od začátku roku přichází v ZOO Olomouc na svět nové přírůstky. Tím prvním je Matěj, samec namibijské antilopy oryx.

Olomoucká zoo je v chovu oryxů velmi úspěšná. Tuto antilopu chovají na Svatém Kopečku už od roku 1973, od té doby jich tu přišlo na svět 321. „Patříme k nejúspěšnějším chovatelům v Evropě," pochlubila se mluvčí zahrady Iveta Gronská.

Mláďata oryxů jsou prakticky od narození velmi samostatná. „Čerstvě narozené mládě ihned od matky odchází a najde si úkryt, kde se skrčí a snaží se splynout s prostředím. Matka ho tam nenásleduje, aby svým pachem nepřivedla do doupěte predátory. V době krmení k sobě mládě zavolá a na závěr ho olíže, aby smyla pachovou stopu. Teprve zhruba po měsíci se mládě připojí ke skupině," popsala neobvyklé chování oryxů Libuše Veselá. I v rámci skupiny se mláďata sdružují, návštěvníci zoo mohou v době, kdy jsou zvířata ve venkovním výběhu, spatřit skupinu mláďat ležících v hvězdicovitém uspořádání. „Leží zády k sobě a mají tak dokonalý přehled," poznamenala Gronská.

Mláďaty i jejich rodiči se budou návštěvníci moci pokochat až v teplejším ročním období. „Obvykle je vypouštíme v květnu, do zimoviště se pak přesouvají v říjnu," upřesnila Veselá. V přírodě oryxové žijí v pouštních oblastech i savanách jihozápadní Afriky. Pověstní jsou i pro svou schopnost vydržet velmi dlouhou dobu bez vody. (Zdroj ZOO Olomouc)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce