Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskZima byla drtivá, silničáře čekají opravy za desítky milionů

Zima byla drtivá, silničáře čekají opravy za desítky milionů
28.02.2013

Prostějovsko - Letošní zima se na silnicích drtivě podepsala. Některé vozovky jsou v dezolátním stavu a cestáři neví, co s nimi bude dál. Bezmála v tankodrom se proměnil například úsek z Přemyslovic na Růžov. Jistotu renovace mají cesty ve Smržicích nebo ve Výšovicích.

Z pohledu silničářů byla letošní zima zřejmě nejhorší za osm let. A řidiči už pomalu sčítají škody na svých autech. „Před pár dny jsem jel z Holubic na Seč a zničil jsem si kolo. Děr je tu opravdu dost. Vím, že vloni to tady silničáři dávali po zimě do pořádku. Přesto jsou zde znovu hluboké výtluky a já do jednoho vjel. Kdo mi uhradí opravu, to netuším. Každý rok je to stejná písnička," posteskl si Petr z Prostějova, který přes Holubice jezdí na chatu.

Úsek zralý na zrušení

Jednou z nejpostiženějších silnic n Prostějovsku je bezesporu úsek mezi Přemyslovicemi a Ptenským Dvorkem (informovali jsme). Podle ředitelky Správy silnic Olomouckého kraje Jarmily Skopalové je dokonce na prvním místě žebříčku poničených cest. Cestu totiž začaly využívat těžké kamiony mířící do pily Javořice a silnici zcela zničily. „Požádali jsme o snížení povolené tonáže projíždějících aut. Penetrace zde byla při tání podmáčená a momentálně je stav opravdu zoufalý. Musíme udělat kompletní diagnostiku. Netroufám si ani odhadnout, co s vozovkou bude dál," krčí rameny Skopalová.

Smržice, Přemyslovice a průtah Výšovicemi

Správa silnic má pro na letošní rok odsouhlaseny krajem čtyři opravy komunikací v hodnotě 34 milionů korun. Ve Smržicích se letos opraví most a ulice Blíšťka. V návrhu ceny opravy, jejíž skutečnou výši upřesní výsledek výběrového řízení, počítají silničáři s šesti miliony. Dalším úsekem, který čeká rekonstrukce, je komunikace v Přemyslovicích. Cestáři zde položí nový povrch po stavbě kanalizace. Půjde o deseti milionovou investici. Opravy průtahu obcí se dočkají také ve Výšovicích. Práce proběhnou v několika etapách, protože kompletní renovace přijde téměř na čtyřicet milionů korun. První část úprav bude stát asi šest milionů. Posledním místem, kde silničáři opraví vozovku, bude železniční přejezd v Prostějově v Olomoucké ulici. Tady je rozpočet dvanáct milionů.

Záplaty za 119 milionů

Ostatní silnice čeká jen klasická údržba, to znamená záplatování vzniklých děr a výtluků. Kde přesně se do nich pustí, to správce cest ještě neumí říct. Nové výtluky totiž stále přibývají. „Budeme postupovat od silnic první třídy až po ty nejmenší, podle dopravní důležitosti. V tomto období máme možnosti velmi omezené. Použít se dá jen takzvaná studená balená směs. Ne každý defekt lze ale takto opravit. Když tuto směs použijete na výtluk, který se drolí okolo, tak hned vypadne. Jsou to vyhozené peníze. Na teplou balenou směs si zase musíme počkat zhruba do začátku dubna. Je totiž potřeba, aby už v noci nemrzlo, jinak je to práce k ničemu," vysvětlila Jarmila Skopalová. Na záplatování včetně zimní údržby je vyčleněno zhruba 119 milionů korun. „Hodně záleží na tom, kolik nás letošní zima bude ještě stát," uzavřela ředitelka správy silnic. (kaa)

Ve Výšovicích se letos konečně začne opravovat rozbitý průtah obcí. Foto: Kristián Koukal, vymoly.cz

Diskuze:

Tonda: K problému silnice mezi Přemyslovicemi a Ptenským Dvorkem jsem se již vyjadřoval. Současný stav je katastrofální, zejména část silnice z Ptenského Dvorku do Růžova. Nejde jen o výtluky, ale o zcela rozpadlou skladbu vozovky, kde se dostává na povrch hrubý kámen (makadam) a neexistuje celistvý asfalt. Vzhledem k tomu, že jde o tak dezolátní stav a délku vozovky pouze asi 2,5 km, mělo by vedení kraje k tomuto problému přistupovat vstřícně a po provedeném prověření stavu vozovky hledat zdroje k vybudování nového povrchu. Současné hmotnostní omezení (3,5 t) sice vylučuje provoz kamiónů, ale stav neřeší. Pokud se neprovede i nový podklad vozovky pod novým asfaltovým kobercem, ale pouze nový koberec, muselo by zůstat hmotnostní omezení i po opravě této vozovky. Ale s tím si snad kraj poradí tím nejvhodnějším způsobem. Nejen já, ale i občané dotčených vesnic a cestující auty v to doufají.

Milka: Silnice by potřebovala spravit i mezi obcemi Pěnčín a Přemyslovice, je tam taky katastrofální silnice v určité části trasy, každý rok se to opakuje stále dokola a hlavně teď, jak se oteplilo, tak tam také leze kamení a o dírách ani nemluvě.


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce