Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskZemřela spisovatelka Marcella Dostálová

Zemřela spisovatelka Marcella Dostálová
27.05.2019 14:00

PhDr. Marcella Dostálová (1934 v Chebu) učila na prostějovských školách, externě též na katedře českého jazyka a literatury Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Zemřela v pátek 17. května ve věku nedožitých 85 let. Čest její památce.

Byla členkou Obce spisovatelů Praha. V roce 1993 založila a vedla Klub tvůrčího psaní Violka, který vydal již sedm Almanachů a má přes dvě desítky členů.Vydala řadu básnických sbírek a pohádek a od roku 1997 byla členkou Obce spisovatelů.

Její kniha Babiččiny pohádky (vyšla v roce 1997) získala 1. cenu v kategorii dospělých v literární soutěži festivalu Jičín-město pohádky (6. ročník). V roce 2011 vyšla její další kniha pohádek Malá víla aneb Cesta za pohádkou. Český rozhlas Olomouc vysílal tuto pohádku jako seriál.

V roce 2003 vydalo nakladatelství Ryšavý Šimon, Brno její pohádku Mahulena.Její poslední knihou byly Podivuhodné příběhy člověka, které vydala v roce 2017.

V roce 2007 byla Marcelle Dostálové  udělena Cena města Prostějova za autorskou a publikační činnost a za spolupráci se zdravotně postiženými dětmi.

„Velmi mě tato smutná zpráva zaskočila. Před pár týdny jsem dokončila přepis rukopisu její nové knihy do elektronické podoby. Jde o fantasy detektivní příběh a pokud vím, je už u nakladatele. Doufám, že knížka vyjde, bylo by to pěkné uctění památky paní Marcelly,“ řekla redakci bývalá novinářka Olga Katolická, která již dříve s Marcellou Dostálovou spolupracovala.

Na přání zesnulé proběhlo poslední rozloučení v úzkém rodinném kruhu. (ber)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU

Vážení čtenáři, pokud váš vzkaz obsahuje velmi ostrou kritiku
nebo dokonce obvinění z protiprávního jednání konkrétních
osob nebo organizací, je nezbytné, abyste na sebe uvedli
aspoň jeden platný kontakt (výhradně pro potřeby redakce).
Napomůžete tím zveřejnění.

Jméno:
E-mail:
Komentář:
 

kod

     
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce