Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskZeleninu plnou pesticidů odhalila SZPI

Zeleninu plnou pesticidů odhalila SZPI
14.04.2019 08:01

Inspektoři během kontroly narazili na další nevyhovující potraviny. Tentokrát jde o zeleninu, která obsahuje mnohem větší množství pesticidů, než povoluje zákon. Zelenina už se dostala na pulty maloobchodů, spotřebitelé ji tak mohou mít doma.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) odhalila další šarži čerstvé zeleniny, u které rozbor potvrdil větší přítomnost pesticidů, než povoluje zákon. „Výskyt těchto závažných prohřešků kontroly zjistily v maloobchodní síti, ve velkoobchodě i u dovozců," sdělil tiskový mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Konkrétně jde o pekingské zelí, hlávkovou kapustu a fazolové lusky.

Pekingské zelí označené šarží 0901 dovezené z Polska inspektoři odebrali v Penny Marketu na adrese Dobřany, Osoblaho 1275. Laboratorní rozbor v potravině potvrdil nadlimitní přítomnost herbicidu fluazifop-P, a to v hodnotě 0,11 mg/kg (miligramů na kilogram, limit: 0,01 mg/kg).

Další nevyhovující potravinou je hlávková kapusta z Polska, označení šarže je 18.02.2019. Inspekce odebrala zeleninu v Přelouči v Hradecké ulici 324 u Miloslava Vitery. Laboratorní rozbor v potravině potvrdil nadlimitní přítomnost pesticidu chlorpyrifos, a to v hodnotě 0,048 mg/kg (limit: 0,01 mg/kg). (Zdroj SZPI)

Zeleninu plnou pesticidů odhalila SZPI Zeleninu plnou pesticidů odhalila SZPI

Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce