Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskZdrogovaní řidiči? Trestu neuniknou, bez psychiatra bude dokazování viny rychlejší

Zdrogovaní řidiči? Trestu neuniknou, bez psychiatra bude dokazování viny rychlejší
27.02.2014 14:02

Prostějovsko, Česko -  Dosud bylo projednávání jízdy zdrogovaného řidiče zdlouhavé a stávalo se, že po roce průtahů vyvázl bez trestu. Teď se nejspíš hodně změní. Vláda právě schválila nařízení, kterým se výrazně zjednoduší postup při odhalování a dokazování těchto přestupků. Odpadá totiž nutnost vypracovat znalecký posudek z oblasti psychiatrie. 

„S dokazováním drog za volantem jsou obrovské problémy. Změnu vítám. Řízení spousty případů se protahuje natolik, že končí odložené nebo v zapomnění. Mnohdy se stává, že viníkovi není ani po týdnech zkoumání nic dokázáno, policie mu musí vrátit řidičák a on klidně jezdí dál. Jde o veliký problém, s nímž jsme bojovali spoustu let,“ komentoval změnu koordinátor Besipu Olomouc Miroslav Charouz.

Zrychlení a jednoduchost

Vláda tento týden schválila nařízení, kterým se výrazně zjednodušuje postup při odhalování přestupku řízení pod vlivem návykové látky a jeho dokazování v přestupkovém řízení. Nově se zavádí takzvaná právní domněnka, že řidič je ovlivněn návykovou látkou, jsou-li v jeho krevním vzorku zjištěny tyto látky v určitém nadlimitním množství. Odpadá tak nutnost zpracování znaleckého posudku z oblasti psychiatrie. Tím se řízení urychlí i zlevní. Dosavadní postup byl značně časově náročný.

„Posoudit, zda řidič byl či nebyl pod vlivem návykové látky, mohl na základě psychiatrického vyšetření a výsledků z laboratorního vyšetření pouze znalec z oboru zdravotnictví, odvětví psychiatrie. Bylo tedy nutné zpracovat dva znalecké posudky. Jeden z oboru toxikologie na přítomnost návykových látek v krvi a druhý z oboru psychiatrie na možnost ovlivnění chování řidiče. Přestupek tak mnohdy nebyl projednaný ve lhůtě jednoho roku. To pak mělo za následek zánik odpovědnosti a pachatel vyvázl bez trestu,“ říkají stránky ministerstva dopravy.

Drog za volantem je stále víc

„Stále zůstává naší prioritou omezit počet osob zneužívajících omamné a psychotropní látky a tím zabránit, respektive snížit páchání trestné činnosti,“ říká vedoucí územního odboru Policie Prostějov Pavel Novák. Jaká je situace na Prostějovsku? Kolik řidičů bylo odhaleno při jízdě pod vlivem drog? 

2012

přestupky alkohol

přestupky drogy

trestné činy

celkem

celkem

337

73

92

502

2013

přestupky alkohol

přestupky drogy

trestné činy

celkem

celkem

275

138

95

508

V hlavní roli krev

To, co dokáže, že řidič jel pod vlivem drogy, bude analýza hodnot návykových látek v jeho krvi. Za vinného bude považován tehdy, pokud v jeho krvi bude droga v nadlimitním množství.

„U ostatních návykových látek, které se vyskytují sporadicky, se bude postupovat podle dosavadní praxe, tedy cestou znaleckého posudku z oboru toxikologie i psychiatrie,“ upřesňuje nové nařízení.

„Snížíme tak náklady a administrativu úředníků obcí s rozšířenou působností. Věřím, že zefektivnění přestupkového řízení odradí řidiče od jízdy pod vlivem návykových látek a přispěje tak ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu," řekl náměstek ministra dopravy Milan Feranec.

Stále jen přestupek?

Zarážející je ovšem fakt, že řízení pod vlivem návykové látky zůstává stále "pouhým" přestupkem. Motorista, který překročí určitou hladinu alkoholu v krvi, čelí už trestnímu činu. Proč tento rozdíl?

„Problém je v tom, že odborníci, kteří se tímto dlouhodobě zabývají, neustále vedou válku mezi tím, co se zjistí na silnici a tím co potom ve finále řekne lékař, který vzorky zkoumá, nebo soudní znalec. Nejsou schopni se domluvit. To je zřejmě špatně. Tady by se zákonodárci ještě měli zamyslet,“ míní Charouz a dodává: „Auto je zbraň. Drogy za volant stejně jako alkohol nepatří. Jsem pro zpřísnění tolerance. Řidič v drogové euforii není schopen ovládat své jednání.“

Spoléhali se na limit

„Řidiči rozhodně nemohou spoléhat na to, že po užití určitého množství návykové látky budou ještě takzvaně v limitu. Aby nedošlo k přílišné benevolenci nebo naopak přísnosti při posuzování ovlivnění řidičů návykovými látkami, spolupracovalo ministerstvo dopravy při přípravě nařízení s lékařskými odborníky z České společnosti soudního lékařství a soudní toxikologie České lékařské společnosti J. E. Purkyně,“ informují ministerské webové stránky. (kaa)

Ilustrační foto: archiv 


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce