Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskZdi pro graffiti určeny

Zdi pro graffiti určeny
31.01.2012

Prostějov - Radní poprvé v historii města vyslyšeli žádost mladých a vyčlenili pro jejich výtvarnou tvorbu dvě zdi - ve Vrahovicích a na Vápenici. Pokud jim plochy na graffiti nebudou stačit, musí o případných dalších místech jednat s možnými majiteli. Město jich více už nemá.

Graffiti je umění

Rozhodnutí poskytnout dvě zdi předcházela bouřlivá diskuse. Radnici oslovili dva mladí umělci, kteří se tímto druhem tvorby zabývají. Nakonec jim radnice vyhověla a malovat mohou na zeď fotbalového hřiště ve Vrahovicích a zadní stěnu Sportcentra na Vápenici. „Tady mohou působit legálně. Pokud jim místo nebude stačit, musí si další vyjednat sami s majiteli jiných budov. My jich více nemáme," doplnil starosta Miroslav Pišťák. „Byl bych rád, abychom si tuto tvorbu nepletli s tím, co vidíme na stěnách domů v ulicích města. Sprejerství rozhodně nepodporujeme," dodal rázně starosta.

Problémy nebudou

Dva mladí muži o povolení místa na produkci své tvorby požádali město už před časem. Jak řekla místostarostka Ivana Hemerková, „tato tvorba je oficiálně uznána jako umělecká, a tak věříme, že problémy nebudou." O povolená místa k malování se mladí lidé musí starat už sami.

Sprejeři jsou vandalové

sprejStarosta Miroslav Pišťák odděluje tvorbu graffiti od sprejerství. „Sprejeři, to jsou - no hledám slušné slovo - vandalové. Tuto jejich činnost se daří potírat jen velice těžko. Nepomáhají ani záznamy z kamer. Tito „umělci" se dokáží dobře maskovat, a tak je musíme chytit přímo při jejich „práci". To bývá problém, ale tolerovat to nebudeme. Umím si představit, co by s nimi majitel počmáraného domu udělal, kdyby ty darebáky chytil při činu!".

(kaa)

Foto: (eše)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU

Vážení čtenáři, pokud váš vzkaz obsahuje velmi ostrou kritiku
nebo dokonce obvinění z protiprávního jednání konkrétních
osob nebo organizací, je nezbytné, abyste na sebe uvedli
aspoň jeden platný kontakt (výhradně pro potřeby redakce).
Napomůžete tím zveřejnění.

Jméno:
E-mail:
Komentář:
 

kod

     
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce