Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskZastupitelé církevní škole nedali šanci

Zastupitelé církevní škole nedali šanci
11.09.2013 14:06

Prostějov – Téma církevní základní školy v Prostějově se nehnulo z místa. Zastupitelé se na svém včerejším jednání nebyli schopni ani po téměř hodině dohadování najít shodu v tom, zda Cyrilometodějskému gymnáziu povolí pronájem části školních budov v Komenského ulici a posvětí tak vznik církevní školy. 

Rozdílné názory a téměř hodina dohadování. Výsledkem je odklad rozhodnutí. Tak dopadlo včerejší jednání o petici Za zřízení církevní základní školy. Rada města přenesla rozhodovací pravomoc na zastupitele. Ani tento krok ale nic nepřinesl.

Termín hoří

„Do pondělí 30. září musí vedení školy poslat krajskému úřadu svůj požadavek týkající se zřízení církevní základní školy. Pokud se tak nestane, bude jeden školní rok ztracen,“ apeloval na kolegy ze sboru zastupitel a člen klubu KDU-ČSL Petr Kousal. Cyrilometodějské gymnázium, které chce zřídit jednu třídu církevní školy na prvním stupni a jednu na druhém, potřebuje podle něj znát jasné stanovisko města, jestli jí pronajme prostory po bývalé škole v Komenského ulici. Pak teprve může podat návrh na zápis do rejstříku škol.

Průtahy kritizoval také Jaroslav Šlambor (KSČM). „Trochu tomu nerozumím. Rada o věci rozhoduje už od 5. února a stále není nic jasné. Nedávno jsme rušili základní školu v Rejskově ulici, teď se bavíme o další škole.“ Možnost východiska navrhla Danuše Pelikánová (TOP 09), která navrhla mimořádné zastupitelstvo, aby škola případný zápis do rejstříku stihla. To radní důrazně odmítli. Nezabral ani argument, že zřízení církevní základní školy nebude stát magistrát ani korunu.

Obava z konkurence

Podle radních představuje tato škola konkurenci pro ty, které zřizuje město. Náměstkyně Ivana Hemerková (ODS) se obává, že pokud by Cyrilometodějské gymnázium mělo i druhý stupeň, odčerpá tím žáky z městských škol. S tím ale nesouhlasí její stranický kolega Tomáš Blumenstein, který v tom vidí naopak výhodu. „Konkurence škol je nezbytná k tomu, aby byly kvalitnější.“ Se založením školy souhlasí i zastupitel Václav Kolář (TOP 09). „Pokud ještě ani nevznikla a už je považována za tak žádanou, tak bychom ji měli dát nejspíš šanci,“ zamýšlí se.

Škola boj nevzdává

Přestože je Cyrilometodějské gymnázium jediné, které žádá o pronájem prostor v budově v Komenského ulici, má zatím smůlu. Právní oddělení magistrátu pronájem nedoporučilo. „Důvodem je obava, že by nebyl naplněn účel, pro který gymnázium pronájem žádá,“ uvedla bez dalšího vysvětlení právnička a vedoucí oddělení odboru správy a údržby majetku města Alexandra Klimková.

„Žádost o pronájem jsme podávali letos 27. května a do dnešního dne jsme od magistrátu nedostali žádnou informaci, jak naše záležitost dopadla. Přitom jde o absolutně klíčovou věc. Pokud pronájem nezískáme, o základní školu usilovat nemůžeme,“ říká ředitel Cyrilometodějského gymnázia Jaroslav Fidrmuc. Budova v Komenského ulici je nevyužitá. „Město jiného zájemce nemá, ale nám ji pronajmout nechce,“ posteskl si Fidrmuc, který se myšlenky na církevní základní školu stále nevzdává. „Věřím, že není všem dnům konec a na pronájmu se přece jen někdy v budoucnosti dohodneme.“

Prominutí zmeškání?

Poslední možností gymnázia, jak nepromeškat následující školní rok, je požádat krajský úřad a pak ministerstvo školství o takzvané prominutí zmeškání termínu. „Tahle cesta je ještě otevřená,“ potvrdil ředitel Fidrmuc. Osud školy je ale v rukou radnice. (kaa)

Ilustrační foto: archiv


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce