Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskZapomenutému Hotelu Zlechov svitla naděje. Rekonstrukce má začít příští rok

Zapomenutému Hotelu Zlechov svitla naděje. Rekonstrukce má začít příští rok
09.10.2013 08:32

Plumlov – Vstane kdysi slavná dominanta plumlovské přehrady z mrtvých? Hotelu Zlechov opět svitla naděje. Jeden z vlastníků odhaduje, že hotel během dvou až tří let projde obnovou.

„Rozhodně jsme hotel nekoupili na kšeft. Lokalitu velmi dobře znám a pojí mě s ní sentimentální vzpomínky. Hotel jsme koupili proto, abychom ho opravili a zase zprovoznili. V minulosti to bylo známé místo a na jeho dávnou popularitu chceme navázat,“ tvrdí současný spolumajitel hotelu Zlechov Ladislav Koláček.

Jak to bude s rekonstrukcí?

Zatím jsme ještě nezačali. Dohledáváme nějakou papírovou dokumentaci. Hodně se tohoto poztrácelo. Co se týká rekonstrukce, zvažujeme dvě varianty. Buď hotel opravíme do původní podoby, tedy v přízemí restaurace se sálem a nahoře ubytování. Druhou variantou je změna střechy na sedlovou. Ta současná je už téměř nefunkční. Tak by vznikly podkrovní místnosti.  Zatím řešíme, zda se taková podoba ekonomicky vyplatí.

Máte stavební povolení?    

Zatím ne. Už jsme sice se stavebním úřadem v Plumlově jednali, ale povolení ještě nemáme. V průběhu zimy se do ní projektant pustí.

O opravách hotelu jste mluvil už na konci loňského dubna. Proběhly už nějaké práce?

Pokud mluvíme o nutných opravách, tak ano. V budově i kolem ní se muselo hodně uklízet. Likvidovali jsme náletové křoviny. Hotel jsme trochu zabezpečili, ale jak se ukázalo, tak asi málo. Vydrželo to zhruba dva měsíce, než se tam opět vlámali bezdomovci. Na zimu si s tím dáme víc práce, aby se tam už skutečně nikdo nedostal. Dokud nemáme všechny dokumenty pohromadě, tak rekonstrukce musí chvilku počkat.

Za jak dlouho by mohl být Zlechov opravený?

Těžko se to odhaduje. Myslím ale, že to budou minimálně dva až tři roky práce. Problémem je také příjezdová komunikace. Pokud Povodí Moravy skutečně plumlovskou přehradu napustí a začnou jezdit turisté, tak veškerá činnost bude od jara do podzimu přerušená. Nákladní auta projíždějící mezi výletníky by nejspíš znamenala komplikace. Přesto chceme už v příštím roce začít opravovat.

Jakou finanční injekci bude hotel potřebovat?

Mohl bych říci číslo, ale zatím si ho ponechám pro sebe. Záleží na tom, kterou variantu rekonstrukce zvolíme. Důležité je také to, zda bude stavební úřad změně střechy na sedlovou nakloněn. Bylo by fajn, kdyby se hotel podařilo dát do pořádku. Kdysi to bývalo slavné místo a já bych si přál, aby zase sloužilo.

Připravila: Anna Kajlíková

Současný stav hotelu Zlechov. Foto: A. Kajlíková

Hotel Zlechov stojí v místě, kde se v minulosti rozkládaly středověké rybníky. Největší z nich se jmenoval Zlechov, podle něhož byl pojmenován i kdysi slavný hotel. A jakou, že má hotel historii? Po první světové válce postavil Alois Vojáček u Zlechovského rybníka výletní hospodu. Ta se stala oblíbeným místem nejen místních rybářů, ale i obyvatel Prostějova. V roce 1942 hospoda vyhořela. Po druhé světové válce nechal na stejném místě postavit Robert Víšek stavitelem J. Páclem z Plumlova hotel Zlechov. Hotel byl otevřen od roku 1948. V tehdejší době hotel nechyběl v žádném katalogu ubytování. Nabízel jedenáct dvoulůžkových pokojů, restauraci, kavárnu, výčep a vinárnu. Jeho provoz byl celoroční. Byl hodně využíván k různým oslavám, svatbám, zvěřinovým hodům. Do hotelu se pravidelně sjížděla prostějovská společenská smetánka. V roce 1956 došlo ke znárodnění a hotel převzala Jednota Prostějov. Ta hotel provozovala dalších téměř 40 let. V roce 1992 se o Zlechov přihlásili dědicové prvního majitele, Ivo a Richard Víškovi. Do roku 1999 hotel pronajímali, poté se rozhodli ho prodat. To byl hotel ještě v dobrém stavu. Bohužel jeho další majitel ho nechal zchátrat tak, že hotel vypadal spíše jako po válce - vytlučená okna, počmárané zdi, zničené vnitřní zařízení, sídlo bezdomovců.

(Zdroj: http://www.geocaching.com/geocache/GC47J6A_mx1133-hotel-zlechov)

 

Zapomenutému Hotelu Zlechov svitla naděje. Rekonstrukce má začít příští rok Zapomenutému Hotelu Zlechov svitla naděje. Rekonstrukce má začít příští rok Zapomenutému Hotelu Zlechov svitla naděje. Rekonstrukce má začít příští rok Zapomenutému Hotelu Zlechov svitla naděje. Rekonstrukce má začít příští rok Zapomenutému Hotelu Zlechov svitla naděje. Rekonstrukce má začít příští rok Zapomenutému Hotelu Zlechov svitla naděje. Rekonstrukce má začít příští rok Zapomenutému Hotelu Zlechov svitla naděje. Rekonstrukce má začít příští rok Zapomenutému Hotelu Zlechov svitla naděje. Rekonstrukce má začít příští rok Zapomenutému Hotelu Zlechov svitla naděje. Rekonstrukce má začít příští rok Zapomenutému Hotelu Zlechov svitla naděje. Rekonstrukce má začít příští rok Zapomenutému Hotelu Zlechov svitla naděje. Rekonstrukce má začít příští rok Zapomenutému Hotelu Zlechov svitla naděje. Rekonstrukce má začít příští rok Zapomenutému Hotelu Zlechov svitla naděje. Rekonstrukce má začít příští rok Zapomenutému Hotelu Zlechov svitla naděje. Rekonstrukce má začít příští rok Zapomenutému Hotelu Zlechov svitla naděje. Rekonstrukce má začít příští rok Zapomenutému Hotelu Zlechov svitla naděje. Rekonstrukce má začít příští rok

Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU

Vážení čtenáři, pokud váš vzkaz obsahuje velmi ostrou kritiku
nebo dokonce obvinění z protiprávního jednání konkrétních
osob nebo organizací, je nezbytné, abyste na sebe uvedli
aspoň jeden platný kontakt (výhradně pro potřeby redakce).
Napomůžete tím zveřejnění.

Jméno:
E-mail:
Komentář:
 

kod

     
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce