Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskZaneřáděný rybníček nelze odlovit

Zaneřáděný rybníček nelze odlovit
30.08.2012

Chráněné ryby hynou po stovkách

Prostějov - Plotice, cejn, jelec, okoun, úhoř a dokonce zákonem chráněná střevle potoční - stovky těchto ryb nyní hynou ve vrahovickém rybníčku. Tam je situace zatím nejhorší od vypuštění přehrady. Ochranáři a rybáři tvrdí, že jsou bezmocní. Rybníček, jenž patří soukromé společnosti, je zaneřáděný a díky tomu se nedá bez rizika slovit. „Kvůli rybám nehodlám umřít," říká Pavel Kosek, hospodář rybářského svazu, který při posledním pokusu zapadl právě zde po pás do bahna.

Sucho a vysoké teploty vysušily koryto Hloučely, na suchu se už potřetí ocitá bývylý pivovarský rybníček ve Vrahovicích. „Doposud to nebylo tak katastrofální jako teď. V loužích se to hemží rybami, ty velké už většinou pozdechaly, malých tady jsou tisíce. Velké množství tvoří střevle potoční, která je chráněná," ukazuje spoušť a dno poseté rybími mrtvolami bývalý rybář Josef. „Dnes ráno hladina úplně „vřela", jak ryby lapaly po kyslíku. Pokud tady zůstanou, jsou odepsané. Střevle potoční vyžaduje tekoucí vodu, rybatady šance na přežití nemá," konstatuje a pokouší se chytit rukou úhoře. „Neslovuje se to, kašlou na to rybáři i ochranáři," dodává s tím, že z lokality zmizeli i ledňáčci a rodinka ondater.

Rybáři: situace je neřešitelná

Zeptali jsme se hospodáře prostějovské pobočky rybářského svazu Pavla Koska. „Je to neřešitelné. Zkoušeli jsme to dvakrát. Já sám jsem tam zajel po pás do bahna a byl jsem rád, že mě chlapi vůbec vytáhli. Je mi těch ryb líto, ale nehodlám tam umřít. Majitel rybníčku na to kašle, nestará se a nádrž nečistí. Je zabahněná a plná větví a podobně, proto se tam nedá vlézt. Nemůžeme použít ani sítě ani elektrický agregát. Zkoušeli jsme to, ale nejde to. Bohužel. Kdyby byl rybník v pořádku, už dávno by tam ryby nebyly. Může za to majitel nádrže a ti, co nechali přehradu už několik let na suchu. Bez ní je Prostějov „odvařený"," zlobí se zástupce rybářů.

Zachraňovat živočichy nelze jen tak na vlastní pěst, a tak nezbývá než kontaktovat Český svaz ochránců přírody. I ten ale nemá valné kompetence a musí se obracet na specializované firmy.

Kontrola proběhne

Biolog Petr Loyka, který vykonává dozor nad přehradou a Hloučelou, nás ohledně tohoto problému odkázal na prostějovský odbor životního prostředí, jelikož rybníček je už mimo jeho rajón. Vedoucí odboru Martina Cetkovská na dotaz odpověděla, že se o situaci dozvídá teprve od nás a zástupci vodoprávního úřadu se zítra vydají na místo na kontrolu.

Jak jsme zjistili, rybníček patří společnosti Birra Prostějov. Zde ale telefon nikdo nezvedal.

Případ budeme dále sledovat.

(dah)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář

Další články:související kauzy |
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce