Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskZámek v Čechách pod Kosířem má další raritu. Zapomenutou Mánesovu krajinku

Zámek v Čechách pod Kosířem má další raritu. Zapomenutou Mánesovu krajinku
06.05.2019 06:32

V minulém týdnu představil kastelán zámku v Čechách pod Kosířem veřejnosti další obraz. Unikátní a znovuobjevená krajinka je součástí nové výstavy Kresby Josefa Mánesa. Malíř je v prostorách zámku zastoupen vůbec největší sbírkou obrazů na našem území.

„Pamětní síň, která tady byla před otevřením zámecké expozice, Mánesa pojímala trošku komplexněji. Malíř ovšem vytvořil další dílka, která si maloval pro radost, pro své mecenáše zdejší rod Silva-Tarouca. Spousta těchto děl není nikde zviditelněná. Z toho důvodu jsme se rozhodli otevřít novou expozici,“ konstatoval kastelán. Dominantou výstavy je originál obrazu, na kterém je zobrazena krajina se zámkem Čechy pod Kosířem. Do loňského roku byly čtyři z pěti krajinek považovány za nezvěstné. Ztratily se v průběhu druhé světové války. Pouze jedna z těchto krajinek se dostala do Moravské galerie v Brně. Další krajinka byla náhodou objevena vloni na podzim na zámku v Lysicích, který úzce s Čechami pod Kosířem spolupracuje.

„Vyrazil jsem s rodinou na výlet a při prohlídce zámku jsem si obrazu náhodou všiml,“ prozradil Váňa. Obraz byl identifikován jako originál Josefa Mánesa z roku 1856. Další díla, která jsou součástí nově otevřené výstavy, jsou kopie stejně jako díla v Mánesově altánu, který se nachází v parku. „Originály jsou příliš cenné. Přesto bychom rádi Mánesovo dílo prezentovali. Příští rok uběhne dvě stě let od umělcova narození a my se ve spolupráci s Národní galerií se podílíme na přípravě velké výstavy, která se bude konat v Praze,“ doplnil Váňa.

Na zámku je v současné době čtrnáct originálních Mánesových obrazů. Většina z nich je zapůjčena z již zmíněné národní galerie v Praze. (ber)

Foto: ber


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce