Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskZámek: Radnice oprašuje staré náměty a čeká na nové

Zámek: Radnice oprašuje staré náměty a čeká na nové
07.09.2011

Prostějov - Spolykal už desítky milionů, a přesto vypadá, jakože stále chátrá. Za novou střechou kolemjdoucí hlavu příliš nezvedají. Zato místy opadaná fasáda, necitlivé zásahy na nádvoří a bujný porost za tepanou mříží zraky přitahují. I to by se mělo časem změnit. Za jak dlouho? To v tuto chvíli nikdo neví. Diskuse, čím naplnit vnitřní prostory zámku, je znovu otevřená. Radní vyzývají veřejnost, aby se vyslovila.

V současné době o postupujících opravách vypovídají haldy suti za zámkem a výkop podél zdi v západní části objektu. Jde o sanaci několik metrů silných zdí, odvodnění a zajištění proti vzlínání vlhkosti. „Není naším cílem v tomto volebním období za každou cenu s opravami skončit a za dva roky zrekonstruovat celý zámek. Všechno to stojí hodně peněz," prohlásil starosta Miroslav Pišťák, který hlídá městskou pokladnu. „Opravy budou pokračovat i na fasádě. Oprava původní freskové výzdoby bude drahá, musejí ji dělat odborníci," poznamenal Pišťák. Prozatím město do zámku investovalo bezmála 50 milionů.

Radnice čeká na náměty lidí

Pokud jde o vnitřní uspořádání, stojí vedení města na rozcestí. Od doby, kdy se začalo mluvit o smysluplném využití zámku a potřebných nákladech, uplynulo hodně vody. Začíná se diskutovat o tom, zda je reálné uskutečnit plány, které tu byly před dvěma roky. „Některé zřejmě už vzaly za své, prostě „přešly mrazem". Chceme koncipovat místnosti podle nových návrhů," řekl místostarosta Zdeněk Fišer s tím, že radnice přijímá návrhy nejen od zastupitelů, ale i od veřejnosti. Podmínkou je splnění tří kritérií - reálnost projektu, cena úprav, náklady na provoz. Možnost by zřejmě měli i podnikatelé, pokud by měli v úmyslu něco smysluplného.

Zatím je zámek poloprázdný

Nově zřízené informační centrum a přestěhovaná Domovní správa zabírají jen malou část místností zámku. Volné jsou asi tři čtvrtiny. Dostatek prostoru zůstane i po přestěhování oborů Základní umělecké školy. Pro podporu společenského života v Prostějově by se mělo opravit nádvoří zámku. Potom bude sloužit takovým akcím, jako jsou Wolkrův Prostějov nebo divadelní představení. V dohledné době by mělo vypadat lépe i přiléhající „podzámčí". „Vykácíme všechny stromy, většinou náletové, až na jeden velký starý strom. Kolem bude trávník," dodal Pišťák.

(eše)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce