Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskWolker a Havlíček dostanou injekci z programu regenerace památkové zóny

Wolker a Havlíček dostanou injekci z programu regenerace památkové zóny
12.11.2015 11:04

Rada doporučila zastupitelstvu schválit zařazení obnovy dvou významných soch v centru města do Programu regenerace městské památkové zóny Prostějov v roce 2016. Zároveň by zastupitelé měli schválit pověření primátorky k podání žádosti o poskytnutí účelové dotace ze státního rozpočtu v Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón na rok 2016.

Podmínky programu městské památkové zóny na příští rok schválili zastupitelé již na své červnové schůzi. „Podle schváleného účelu pro poskytování dotace na stavební obnovu a restaurování památek byly podmínky programu včetně formuláře žádosti vyvěšeny na úřední desce města od 17. června do 30. září. Ve stanovené lhůtě nepředložil kromě města žádný z vlastníků žádost o dotaci pro rok 2016,“ uvedl radní Jaroslav Šlambor.

Statutární město Prostějov hodlá požádat o dotaci ministerstvo kultury při obnově sochy K. Havlíčka Borovského na Hlaváčkově náměstí a sochy Jiřího Wolkera na náměstí E. Husserla. Opravu těchto památek jednomyslně podpořili na říjnovém jednání členové Komise pro regeneraci městské památkové zóny. „Socha Borovského bude vyžadovat náročnější opravu včetně zhotovení nového základu kvůli narušení statiky,“ vysvětlil Jaroslav Šlambor s tím, že obnova Wolkerovy sochy je vyčíslena na 178.000 Kč, Borovského pak na 411.7000 Kč. Státní dotace podle programu vypsaného ministerstvem kultury může činit až 50% uznatelných nákladů.

Na území prostějovské městské památkové zóny se nachází 38 kulturních památek, ve vlastnictví statutárního města je 15 z nich. (red)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce