Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskVznik penzionu si odskáčou žáby?

Vznik penzionu si odskáčou žáby?
13.04.2011

Repechy / Bousín - Penzion pro turisty, který nově vzniká v Repechách, je přijímán rozporuplně. Někteří chalupáři se bojí, že přijdou o klid, který je v této obci jedinečný. Otázkou také zůstává, jak stavba a provoz postihnou populaci migrujících žab.

Novostavba a čilý turistický ruch by mohl ohrozit populaci žab, které migrují na cestě přilehlé k penzionu. „Podle zákona by to měli vyřešit úředníci, kteří vydali stavební povolení. Ti ale buď tento problém ignorovali, nebo ho ani nezaregistrovali. Předpokládám, že na místo nebyl přizván žádný odborník - biolog, což byla chyba," řekl pro iProstejov.cz odborník Ivan Zwach.

Zmíněnou cestu okolo penzionu má stavět Obecní úřad Bousín. „Silnici zatím nestavíme a do přidělení dotace ani nebudeme. Opakovaně jsme o dotaci žádali, ale zatím neúspěšně," upřesnil starosta Bousína Viktor Pořízka.

„Při souhlasu vydávaném stavebníkovi jsme upozornění na migraci žab neuvedli, jelikož jsme o ní nevěděli," podotkl. „Nemám oprávnění stavbu zastavit ani zdržovat," uzavřel starosta.

Kromě cesty má být v nejbližší době provedeno prodloužení vodovodního řádu k zmiňované stavbě, což se týká stavebníka novostavby. „Vynaložíme maximální úsilí, abychom žádné žábě neublížili. S nastupujícím ochlazením dnes ale na cestě nebyla ani jedna. K žádné ekologické katastrofě proto nedojde. Naše stavba probíhá dle řádného stavebního povolení a v souladu se zásadami dotačního titulu Evropské unie - Program rozvoje venkova," hájil se jednatel firmy Veus Břetislav Usnul. Na další otázky neodpověděl.
Příliv turistů přijímají chalupáři v Repechách různě. Jedni tvrdí, že přijdou o klid a odpočinek, jiní vítají vznik zařízení, kde se budou moci potkávat. „Je to dobrá věc, protože Repechy nemají žádný kulturní stánek pro dlouhé zimní večery. Už se těším, až si tam zajdu na pivo," komentoval stavbu jeden z chalupářů.

(jač)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce