Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskVýstavba druhého stupně vrahovické školy – politické rozhodnutí před třiceti lety i dnes

Výstavba druhého stupně vrahovické školy –  politické rozhodnutí před třiceti lety i dnes
27.06.2011

Prostějov - Potřebnost druhého stupně pro ZŠ Majakovského ve Vrahovicích je diskutabilní, prostějovská veřejnost není v této otázce zajedno. Výstavba nového objektu je však při zachování úplné základní školy (pozn. red.: I. a II. stupeň) nutná kvůli ochraně zdraví žáků a zaměstnanců školy. Nevyhovující „provizorium" už trvá přes dvacet let.

Základní škola ve Vrahovicích byla rozšířena na úplnou v roce 1984 rozhodnutím tehdejších politických činovníků. Montovaný systém Inpako pro vznik druhého stupně školy byl zvolen z důvodu rychlé výstavby, čímž vyřešil problém obyvatel Vrahovic s dojížděním dětí do škol v centru města.

Výuka v nevyhovujících podmínkách

Konstrukční systém Inpako nebyl podle tehdejší legislativy schválen hlavním hygienikem k použití pro výstavbu školských zařízení, proto byl provoz ve škole v roce 1984 zahájen jako zkušební. Několik let hygienici měřili koncentrace formaldehydu v interiérech stavby a činili opatření k jejich snížení, vyhodnocovali tepelně vlhkostní podmínky v učebnách a zvukově izolační vlastnosti příček a stropů objektu.

Stavba byla kolaudována v roce 1989 s vyjádřením krajského hygienika v Brně, že musí být v co nejkratší době realizována výstavba objektu v tradiční technologii. Jeho doporučení čekalo na uvedení do života desítky let.

„Z pohledu ochrany zdraví je záhodno, aby se podmínky pro žáky ZŠ Majakovského změnily a byly stejné jako na ostatních školách," uvedla vedoucí oddělení hygieny dětí a mladistvých prostějovského pracoviště Krajské hygienické stanice v Olomouci Kateřina Žeravová.

Prostějov o Vrahovice nechce přijít

V srpnu 2010 byla zpracována dokumentace, která dostavbu školy ve Vrahovicích rozdělila do tří etap. První dvě - výstavba nové tělocvičny a rekonstrukce staré tělocvičny na jídelnu s výdejnou stravy a školní družinou - již město realizovalo. V rámci třetí etapy prostějovská radnice počítala s finanční pomocí fondů Evropské unie. „Dotační titul na akci vypsán nebyl, takže nebylo o co žádat," komentovala mluvčí městského úřadu Prostějov Jana Gáborová fakt, že za výstavbu zaplatí radnice 40 milionů korun. Zakázku získala ve výběrovém řízení stavební firma ze Zlína.

Výstavbu budovy pro žáky 5. až 9. tříd si dala jako prioritu do svého volebního programu ČSSD. Reagovala tak na dvě aktuální otázky současně, potřebu vyhovujících podmínek pro žáky a nálady Vrahovických, zvažujících opětovné odtržení od Prostějova. „Školu chceme. Je to jediné místo, kde se lidé setkávají," potvrdila potřebnost úplné školy a úvahy o odtržení od Prostějova rodačka z Vrahovic Petra Orálková. „Hodně lidí trpí tím, že Vrahovice už nejsou dědina. O společenský život se v ostatních dědinách starají hasiči, fotbalisté, u nás trochu Sokol. Ale tím, že jsme vlastně Prostějov, to není ono," popsala rozdílnost mezi vesnickou soudržností a životem v městské části Petra Orálková. Sliby ze strany politiků zažila i ona sama prostřednictvím vedení školy. „Když jsem byla v první třídě, říkali nám: Až nastoupíte na druhý stupeň, půjdete do krásné nové budovy. A po víc než dvaceti letech slibovaná budova stále není," dodala Petra Orálková.

(eše)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce