Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskVýstava jako ohlédnutí

Spolek za staré Vrahovice vznikl před deseti lety

Před deseti lety založila skupina mladých lidí Spolek za staré Vrahovice. Nebyla jim lhostejná tato část města, v níž žijí a chtěli pro ni něco udělat. Chtěli zmapovat historii kdysi samostatné obce Vrahovice a zároveň se podílet i na jejich rozvoji a zviditelnění.

Svoje aktivity teď spolek představil na výstavě konané ve dnech 16. v 17. listopadu 2013 v Domě služeb v Prostějově -Vrahovicích.  K vidění a obdivu zde toho bylo opravdu hodně. Například historické pohlednice Vrahovic, staré fotografie pořízené místními fotografy panem Domesem a panem  Pospíšilem, současné fotografie z činnosti spolku, drobné brožury, novinové výstřižky a mapy. Nechyběly ani hmotné nálezy, jako pazourek, podkovy, zbytky skla z německé pozorovatelny na vrbáteckém kopci a šrapnel z bomby z 2. světové války.

Model pozorovatelny a velké školy

Člen spolku Jiří Velocha zde předvedl model železniční zastávky z roku 1946 zhotovený na základě archivních plánů. Rovněž zde nabídl ke koupi papírový model zastávky a kresby Vrahovic. Nadšený modelář má v hlavě již další plány. Chtěl by vytvořit model německé pozorovatelny, která však existuje jen v rekonstruovaném nákresu, a „velké školy“, jejíž plány z roku 1914  sice existují, ale z důvodů 1. světové války se stavba nerealizovala.

Předseda spolku Tomáš Peka byl zasvěceným průvodcem při prezentaci starých pohlednic a fotografií Vrahovic. Přítomní zde mohli například zhlédnout podobu staré vrahovické návsi na pohlednici s tzv. dlouhou adresou z konce 19. století. Trafostanice, jednopatrová budova školy, Dostálův mlýn – taková byla tvář Vrahovic před více než sto deseti lety.

Arboretum u Romže

A čím žije spolek dnes? Podle slov člena spolku Martina Hájka je to především dokončení arboreta u říčky Romže.  Pro veřejnost by mělo být otevřeno na podzim příštího roku.  Další náplň činnosti Spolku za staré Vrahovice stanoví prosincová výroční schůze.

Spolek za staré Vrahovice je občanské sdružené založené v září 2003.  Jeho činnost je zaměřena na výzkum historie Vrahovic, ochranu přírody a propagaci Vrahovic. V současné době má deset členů. Předsedou je Tomáš Peka.  Klubovnu mají v pronajaté bývalé železniční zastávce. Mají také svůj znak a vlajku. Pro veřejnost upořádali tři výstavy ( 2005, 2009, 2013) a v roce 2005 vydali nákladem 2000 kusů pohlednici Vrahovic.  Mají vlastní webové stránky a Facebook.

Hana Bartková

Foto: archiv Hany Bartkové

Výstava jako ohlédnutí Výstava jako ohlédnutí

Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce