Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskVypravte se s Florou Olomouc na kole mezi zahrady. A soutěžte o vstupenky!

Vypravte se s Florou Olomouc na kole mezi zahrady. A soutěžte o vstupenky!
26.09.2015 12:10

Jízdní kolo a zahrádka. Tato kombinace k sobě neodmyslitelně patří, a to v českých a moravských městech i na venkově. A právě motto Na kole mezi zahradami si za své vzala jubilejní dvacátá celonárodní výstava ovoce, zeleniny a školkařských výpěstků Flora Olomouc 2015 - podzimní etapa. Na stejnojmenném olomouckém výstavišti ji mohou všichni zájemci navštívit od 1. do 4. října. Čeká je zde opět bohatý program se spoustou atraktivních lákadel, doplněný také již tradičně oblíbeným festivalem gastronomie a nápojů Olima a Podzimními zahradnickými trhy.

Cyklistika je součástí zdravého způsobu života. Stejně jako zahrádkaření. Obě aktivity se nyní budou snoubit v rámci připravované podzimní etapy zahradnické výstavy Flora Olomouc. „V hlavní expozici našeho největšího pavilonu A se tak návštěvníci vydají do prostoru připomínajícího český a moravský venkov a zaplněného špičkovým ovocem a zeleninou od nejlepších tuzemských pěstitelů - členů Zelinářské unie Čech a Moravy a Ovocnářské unie ČR. Chybět však nemohou ani krásná aranžmá z mečíků či jiřin a celou expozici doplní výstava odrůd chryzantém, vřesů a bramboříků domácích producentů pod značkou Česká květina a také velkého množství odrůd dýní,“ zve na podzimní Floru ředitel olomouckého výstaviště Jiří Uhlíř.

Přístavba hlavního pavilonu olomouckého výstaviště bude patřit společné expozici Českého zahrádkářského svazu nazvané Toulky zahradou. Vedle ovoce, zeleniny, prodeje burčáku a vín, výstavky hub s poradnou, v níž renomovaní mykologové zodpoví všechny všetečné dotazy, nabídky včelařských produktů a pomůcek a také vždy vyhledávaného poradenství zde letos návštěvníky zaujme velkoformátový rodokmen hrušek.

Festival gastronomie a nápojů Olima, jehož se zúčastní výrobci a producenti potravinářských výrobků z Moravy, Čech i Slovenska, nabídne návštěvníkům výstaviště osvědčené taháky v podobě Dnů moravských vín na galerii pavilonu A s řízenými degustacemi vedenými zkušenými odborníky-sommeliéry nebo Grand Prix ovocných destilátů Flora košt. „Této populární soutěže se letos zúčastnilo úctyhodných 361 vzorků v 11 kategoriích, které budou moci zájemci ochutnat v pavilonu G ihned po slavnostním vyhlášení výsledků, jež bude na programu v sobotu od 13 hodin na scéně Samba vedle palmového skleníku,“ zmínil garant soutěže Lukáš Juřica.

Budoucí i současní mistři kuchařského řemesla budou na festivalu v rámci soutěže Olima Cup připravovat předkrm caprese a inovativní pokrmy, jejichž hlavní surovinou je krůtí prso. V pavilonu E se představí rovněž potraviny chráněné značkami Klasa, Regionální potravina Olomouckého kraje a Výrobek OK, přičemž veřejnost bude moci tyto oceněné dobroty také ochutnat.

Podzimní zahradnické trhy budou mít své místo v pavilonu G a na venkovních plochách Smetanových sadů. A se lidé mohou pokochat přehlídkou ovocných školkařských výpěstků - stromků a keřů - pod záštitou Školkařského svazu.

Po loňské úspěšné premiéře na podzimní Floře bude opět v pavilonu H připravena výstava chovatelů drobného zvířectva, jež potěší zejména děti.

Pokud chcete na Floru zadarmo, stačí, když do 29. září pošlete na redakční e-mail redakce.iprostejov@seznam.cz odpověď na otázku, kolik vzorků letos soutěžící zaslali do Flora koštu? Pro 5 vylosovaných máme vstupenky pro 2 osoby. (red)

Vypravte se s Florou Olomouc na kole mezi zahrady. A soutěžte o vstupenky!

Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce