Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskVyhlídková věž ZOO Olomouc září novotou

Vyhlídková věž ZOO Olomouc září novotou
14.07.2015 12:41

Dnes přestřihl primátor statutárního města Olomouce Antonín Staněk pásku u vyhlídkové věže v areálu Zoo Olomouc a umožnil tím návštěvníkům opět se kochat jedinečným výhledem na celé okolí až k dalekému horizontu.

„Povětrnostní podmínky na Svatém Kopečku si na posledním nátěru z roku 1999 vybraly svou daň a bylo třeba odstranit zbytky barvy a zkontrolovat celkový stav“, komentoval provedené práce primátor. Rekonstrukce si vyžádala náklady ve výši 500.000 Kč, které hradila zahrada z vlastních zdrojů. „Kovová věž dostala nový antikorozní nátěr včetně nezbytné impregnace a vyměněny byly kovové pláty podlahy na vrchní vyhlídkové plošině. Zvolená barevná kombinace kopíruje tu z konce minulého století“, doplnil Radomír Habáň, ředitel Zoo Olomouc.

Zoologická zahrada v posledních letech prochází postupnou modernizací a snaží se zatraktivnit svůj prostor pro návštěvníky. Do konce července bude také znovu zpřístupněn průchozí výběh makaků a otevřeno Africké Safari.

Z historie

Svatokopecká vyhlídková věž byla v době své výstavby jedinou rozhlednou v zoologických zahradách tehdejší ČSSR a v současné době zůstává nejvyšší kovovou rozhlednou v rámci všech zoologických zahrad na území České republiky.

Za svou existenci vděčí mimořádné dotaci komise pro rozvoj cestovního ruchu. Život jí vdechl architekt Jan Navrátil. Stavba započala v roce 1972, a o 2 roky později, tedy v roce 1974, se z ní pohledem do údolí těšili první návštěvníci.

Samotná věž je tvořena ocelovou konstrukcí s půdorysem trojúhelníku. Dosahuje celkové výšky 32 m nad zemí a stojí v nadmořské výšce 388 m. Svůj původní vzhled si uchovala až do roku 1999, kdy prošla rozsáhlou rekonstrukcí včetně obou svých teras. Pozbyla hliníkového opláštění, získala antikorozní nátěr v barvě pískové a modré. V roce 2011 pak došlo také ke kompletní rekonstrukci restaurace Pod Věží.

Po zdolání 128 schodů se z horní terasy ve výšce více než 29 m nad zemí při dobré viditelnosti naskytne pohled na siluetu Jeseníků i s jejich dominantou horou Praděd, či na barokní baziliku Navštívení Panny Marie, dalšího velmi oblíbeného cíle návštěvníků Svatého Kopečka. Své diváky si jistě najde i panoráma Olomouce se širokým okolím. (red)

Foto: ZOO Olomouc


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce