Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskVycouvat ze smlouvy se nedaří

Vycouvat ze smlouvy se nedaří
21.12.2011

Zastupitelé se vydali všanc Manthellanu

Prostějov - Bouřlivá debata provázela včerejší jednání zastupitelů ohledně bourání KASCentra a přemístění tržnice. Nechyběla ani výzva zastupitele Aleše Matyáška, aby starosta Miroslav Pišťák zvážil svou rezignaci. Rada města přišla s návrhem přemístit tržnici o několik desítek metrů před kavárnu U Kocourka a místo zbouraného Společenského domu postavit jinde v Prostějově multifunkční centrum pro kulturu a sport. Pod tlakem argumentů, zejména opozičních zastupitelů, se ale nakonec schválil jednohlasně návrh pokusit se vyjednat s Manthellanem lepší podmínky a odložit termín konečného rozhodnutí. Aktivista Jan Navrátil přesto není s výsledkem spokojen, jelikož prošvihnutím termínu, který vyprší 31. prosince, nemusí Manthellan na žádnou jinou dohodu přistoupit. A to byl, jak podotkl zastupitel Radek Zacpal, v podstatě jediný vyjednávací prostor podložený smlouvou, kterou podle právníků nelze jednostranně vypovědět.

Po velmi dlouhé době, kdy se aktivisté sbírající podpisy k petici za zachování kulturního sálu, již podepsalo už přes 2 100 lidí, a někteří opoziční zastupitelé snažili zařadit bod projednání situace kolem zakázky Manthellanu, zazněla otázka bourání KASCentra a přemístění tržnice v obřadní síni na jednání zastupitelstva.

Zastupitelé si sypou popel na hlavu

Smlouvu o smlouvě budoucí schválilo 30 zastupitelů v červenci 2010 jednohlasně. Celkem 17 z nich sedí v zastupitelstvu i nyní, po volbách. Někteří z nich si sypou popel na hlavu, že odhlasovali zásadní věc bez adekvátní rozvahy. „Podklady jsme dostali sedm dní předem. To je málo. Byli jsme navíc tehdy ujišťováni, že součástí nové stavby bude i sál. Byli jsme uvedeni v omyl! Uvěřil jsem, že s námi partner jedná seriózně. Za naše omyly by neměl platit občan," řekl Josef Augustin.

Smlouvu nelze vypovědět

Smlouvu s Manthellanem nelze jednostranně bez rizika vypovědět. Odpověď na otázku, kdo byl v týmu právníků, že postavili tak nevýhodnou smlouvu pro Prostějov, se zastupitelka Danuše Pelikánová nedozvěděla. „Vy nazýváte smlouvu nevýhodnou. Chovejme se teď zodpovědně. Snažíme se vyjednat dodatek. Vypovězení by mohlo mít fatální následky," nechal se slyšet místostarosta Jiří Pospíšil, který podle svých slov potkává spoustu lidí, kteří chtějí co nejdřív KASCentrum zbourat.

Zcela jiné lidi ale zřejmě potkává opozice. „Jsme proti bourání, jde proti zájmům občanů. Co jim máme říkat? Že platí smlouva a nedá se s tím nic dělat? Město nebude mít v dohledné době peníze na to, aby z vlastních prostředků postavilo nové kulturní centrum," tvrdili shodně zástupci KDU-ČSL, TOP 09 i KSČM.

„Hlasoval jsem pro a stojím si za tím, i když nejsem všemi věcmi nadšen," prohlásil starosta Miroslav Pišťák, který se ohradil proti nařčení, že postupuje protiprávně: „Můžete mě kritizovat, dokonce i odvolat, ale nejste schopni prokázat, že postupuji protiprávně."

Zastupitelstvo nebylo informováno

„Důrazně se musím ohradit proti tomu, že zastupitelstvo nebylo před rokem informováno o podpisu nájemní smlouvy s Manthellanem. Zároveň jsme byli mylně informováni, že hodnotící komise vybrala jako nejlepší nabídku firmy Manthellan. Náš klub ani nedostal odpověď na otevřený dopis do třiceti dnů, což je zákonná lhůta," pronesl Aleš Matyášek, „původní záměr přitom nebyl naplněn. Architektonické řešení mělo mít váhu pouze 50 %, zbytek činila ekonomická kritéria, reference a podobně. Ta však evidentně nebyla hodnocena. Garance neznáme ani teď. Donedávna měl Manthellan základní kapitál dva miliony a chtěl proinvestovat miliardy." Místostarosta Jiří Pospíšil zareagoval: „Manthellan vyřizuje úvěr."

Vyjednávací tým

Několikrát na zasedání zazněla otázka, kdo byl ve vyjednávacím týmu za město. „Oficiální tým nebyl, ale za město jednal Vlastimil Uchytil a Pavel Drmola. Já jsem byl také přítomen řadě jednání," řekl radní Zdeněk Peichl a podotkl: „Vadí mi, že někteří tvrdí, že neměli dostatek informací. Tehdy se neozvali. Pokud udělali zásadní chybu, měli by z toho pro sebe vyvodit důsledky."

Kolik by stála oprava KASC?

„Zastupitelstvo má povinnost starat se o městský majetek. Hodnota, která půjde s Kaskem k zemi, se v dnešních cenách pohybuje kolem tří set milionů," apeloval za záchranu kulturního stánku Matyášek. Na dotaz, kolik by asi přišla rekonstrukce, poznamenal vedoucí odboru rozvoje a investic Antonín Zajíček: „Dělali jsme jen hrubý odhad, ten se blížil stu milionům korun."

„Proč chce město řešit tržnici a nový sál ve vlastní režii? Kdo to rozhodl?" ptal se Matyášek. V původním záměru výstavbu sálu garantoval Manthellan.

Nebude prodleva?

„Když se sál zbourá, město nejspíš nebude mít v nejbližších letech peníze na stavbu nového. Prodleva ale není přijatelná," upozornil Augustin. „Můžeme postavit dřív, než bude KASCentrum zbouráno," vyjádřila se poněkud překvapivě místostarostka Alena Rašková, a to jen chvíli poté, kdy zastupitelstvo schválilo rozpočet na rok 2012, kde na veškeré stavební investice půjde kolem sta milionů korun.

(dah)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář

Další články:související kauzy |
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce